„DRINK” I KUCHNIA MOLEKULARNA

Kuchnia molekularna fascynuje mnie już od jakiegoś czasu.  A dzięki warsztatom z Pepsico Polska oswajam ją w domu.

O kuchni molekularnej na warsztatach możecie przeczytać tutaj.  Dziś zaś poczytacie o mojej zabawie z kuchnią w domu. Zobaczycie w jaki sposób udało mi się zrobić sferyczne ravioli 😉

Składniki:

 • 1 opakowanie galaretki cytrynowej ( z agarem lub karagenem )
 • 1 tabletka wapnia
 • woda – około 1 litra

Galaretkę przygotowujemy w 400 ml wrzącej wody – bardzo ważne aby w swoim składzie miała agar a nie żelatynę. Odstawiamy galaretkę i czekamy aż lekko ostygnie i zacznie tężeć.

Szykujemy sobie 2 miski z wodą – wlewamy jej po 200 – 300 ml. W jednej z misek rozpuszczamy tabletkę wapnia- najnormalniejszego wapnia z apteki.

I teraz zaczyna się zabawa 😉 Nasz warsztat pracy i zabawy wyglądał tak 🙂

kuchnia molekularna

Tężejącą galaretkę nakładaliśmy łyżeczkami do miseczki z rozpuszczonym wapnem. Do tego celu użyliśmy łyżek – miarek kuchennych.  W kąpieli takiej nasze ravioli spędzały około 2 minut. Po tym czasie przekładaliśmy je do miseczki z czystą wodą – w celu oczyszczenia z wapnia.

Gotowe ravioli wyglądało tak 🙂

sferyczne ravioli i kuchnia molekularna

 

 

A po co robiliśmy to ravioli i bawiliśmy się kuchnią molekularną ? Wykorzystaliśmy je do „drinków” dla małych gości 😉 Choć i rodzice się skusili na spróbowanie 🙂

Oto jak przygotować „drink” ze sferycznym ravioli 😉 „Drink” mocno cytrusowy

Składniki – na 1 porcję 

 • sferyczne ravioli
 • 100 ml Mirindy
 • 50 ml soku z cytrusów ( u nas mieszanka pomarańczy , mandarynek i grapefruita )
 • pokruszone płatki Sunbites – pomarańczowe
 • syrop Curacao

Drink zaczynamy od przygotowania kieliszka. Jego krawędź moczymy w soku z cytrusów a następnie zanurzamy w pokruszonych płatkach Sunbites.  Do kieliszka wkładamy też sferyczne ravioli.

Na tym etapie kieliszek wygląda następująco

Sferyczne ravioli i kieliszek ozdobiony płatkami Sunbites

Sferyczne ravioli i kieliszek ozdobiony płatkami Sunbites

 Do tak przygotowanego kieliszka wlewamy już mieszankę soku z cytrusów i Mirindy.  W gotowym napoju sferycznego ravioli nie widać – więc jest niespodzianka dla pijących gości 😉 

kuchnia molekularna drink

Drink ze sferycznym ravioli

Jak wspominałam – dorośli też chcieli skosztować 😉 Ich wersje wzbogacone zostały o syrop Curacao co dało też fajny efekt 🙂 

drink2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

UWAGA - Nasz blog to niezły żarłoczek. Pomóż go nam nakarmić. Będzie miał pełny brzuszek jeśli zostawisz komentarz, udostępnisz wpis w Google+ albo po prostu klikniesz lubię to :) Cokolwiek zrobisz - dziękujemy :) 

8 komentarzy to “„DRINK” I KUCHNIA MOLEKULARNA”

 1. Iza pisze:

  Hmm ciekawe. Spróbuję zrobić u siebie to 🙂

 2. Gdzie można kupić taką gotową smakową galaretkę na agarze? Nigdzie takich nie widziałam.

  • Kasia pisze:

   Ja moją miałam przywiezioną z wycieczki zagranicznej. Ale równie dobrze sprawdzała nam się galaretka Delecty – ta na szybko na karagenie. Zaraz uzupełnię wpis, żeby nie było wątpliwości 🙂

 3. Monika pisze:

  wow, ciekawe, mnie kuchnia molekularna też fascynuje, bo to oprócz smaku jeszcze niezły efekt. A byłaś może w którejś z łódzkich restauracji molekularnych – Street Art Deluxe albo Food Morning? Ja się wybieram, tym bardziej że o obu słyszałam od znajomych bardzo dobre recenzje.
  Pozdrawiam
  Monika

  • Kasia pisze:

   Street Art mamy wpisany w planie na marzec. Oby tylko dzieci pozwoliły w weekend się udać. Kuchnią molekularną bawi się też restauracja Kolory Wina – to tam mieliśmy zorganizowane warsztaty. Ich również planujemy odwiedzić – na pewno z Młodym, żeby zobaczył jak robi się sorbet na ciekłym azocie.

 4. olczi pisze:

  jakiego wapnia?! chyba wapna :/ wapń – pierwiastek, wapno – lek…

  • Kasia pisze:

   Sprawdziłam – na moich tabletkach wyraźnie napisane jest Calcium – czyli wapń. Zawierają zaś zarówno wapń jak i węglan wapnia. Jeśli jest tak jak mówisz – przepraszam za pomyłkę. Sugeruję się tym co mam na opakowaniu napisane i czego używam.

  • Ali pisze:

   Olczi, wapno to masz ewentualnie na budowie. Leczniczo zażywasz wapń.

Designed by Free Wordpress Themes and Sponsored by Curry and Spice