Konkurs. Wszak trzeba jakoś uczcić nasz powrót do świata piszących. Pewne sprawy osobiste zaangażowały nas i nie pozwoliły na regularne wpisy. Teraz obiecujemy poprawę.
Konkurs mamy na zachętę i przeprosiny 😉 Mamy nadzieję, iż nagroda Wam się spodoba. Mamy dla Was egzemplarze nowej książki Anny Starmach „Pyszne. Na słodko” . Nam ta książka bardzo się spodobała. W trakcie trwania konkursu przedstawimy Wam kilka przepisów z tej książki w naszym wykonaniu. A oto co trzeba zrobić, aby znaleźć się w gronie laureatów.
Jeden z działów książki przypadł strasznie do gustu mojemu Koneserowi. Zatytułowany został „Naleśniki, racuchy, placuszki”. Zadanie dla Was jest następujące – w komentarzu do tego wpisu
Podaj swój przepis na najlepsze naleśniki/racuchy/placuszki.
Konkurs trwa do 4 grudnia. Wyniki ogłosimy 6 grudnia 🙂
Będzie nam miło jeśli przy okazji konkursu polubicie fanpage Gotuj z rodzinką oraz sponsora nagród – Wydawnictwa Znak
Oczywiście przygotowaliśmy dla Was też regulamin konkursu:
- Czas trwania konkursu: 20.11 – 04.12.2015
- Organizatorem konkursu jestem ja – Kasia, autorka bloga Gotuj z rodzinką
- Zadanie konkursowe polega na udzieleniu odpowiedzi na pytanie – „podaj swój przepis na najlepsze naleśniki/racuchy/placuszki”
- Nagrodami w konkursie są dwie książki „Pyszne. Na słodko” Anny Starmach
- Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 06.12.2015
- Na adres laureata będę czekała do dnia 10.12.2015
- Uwaga – wysyłka nagród tylko na terenie RP
♥♥♥♥♥♥♥♥♥
AKTUALIZACJA 🙂 Czyli czas na wyniki. Zaskoczyliście nas bardzo. Podaliście pełno super przepisów. Od samego ich czytania ciekła nam ślinka. Wybór tych dwóch był niesamowicie trudny. Jednak konkurs jest konkursem i laureata trzeba wybrać. Oto osoby, które tym razem wygrywają książkę Ani Starmach:
Paulina Miśkowiec
Magda – Kuchenne Wariacje
Dziewczyny prosimy o kontakt ( gotujzrodzinka@wp.pl ). Natomiast te osoby, którym tym razem się nie udało… zapraszamy do kolejnego konkursu. Tym razem do wygrania będą płyty DVD z filmem ” W głowie się nie mieści”
Dzięki! Rewelacyjny i nie aż taki trudny przepis. Shernę go dalej.
Racuchy mięsno – serowe
Ciasto:
2 szkl. mąki
1 szkl. kefiru
1 łyżeczka sody
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki cukru
Według upodobania do ciasta można również dodać np.: paprykę mieloną słodką, kminek bądź inne przyprawy
Farsz:
1 szkl. startego żółtego sera
1 szkl. startej szynki
Na stolnicy zagniatamy ciasto z podanych wyżej składników. Z ciasta cienko rozwałkowanego formujemy placuszki. Na jeden placuszek nakładamy farsz i przykrywamy drugim placuszkiem, zlepiamy dokładnie boki placuszka. Smażymy na oleju z obu stron.
Moje najlepsze placki to pyszne, zdrowe placuszki dyniowe. Placuszki z dyni to wspaniały sposób na wykorzystanie zdrowego puree z dyni. Placuszki są delikatne, bardzo miękkie, dynia nie jest w nich wyczuwalna. Rewelacyjne w sezonie jesiennym i zimowym, ale można je przygotować również z mrożonego puree. Doskonałe z miodem, cukrem pudrem, cynamonem, czekoladą lub po prostu samodzielnie. Im bardziej pomarańczowe puree z dyni tym placuszki będą miały intensywniejszy kolor. Pierwsze placuszki smażyłam na odrobinie oleju, następne już bez żadnego tłuszczu i smakowały równie dobrze. To ostatnio ulubione śniadanie moich dzieci. Podaję im te placuszki z domowym dżemem gruszkowym, domowym dżemem z pigwy z pomarańczą lub z domowymi prażonymi jabłkami.
Potrzebujemy:
– 1 1/3 szklanki mąki pszennej tortowej
– 1 łyżka cukru
– szczypta soli
– 1 jajko
– 1 szklanka mleka
– 8 łyżek puree z dyni
– 1 łyżka masła
Do przesianej mąki dodać cukier i sól. Wymieszać. Do suchych składników wlać mleko i dodać jajko, puree z dyni oraz roztopione masło. Wymieszać (najlepiej mikserem) do uzyskania jednolitej konsystencji dosyć gęstej śmietany. Na rozgrzaną patelnię wlać niewielką ilość oleju i smażyć placuszki na rumiano. Podawać na ciepło.
Bardzo polecam
Lubię robić racuchy a moja rodzinka uwielbia je jeść;)
Rozpuszczam w ciepłym mleku drożdże, ok 1/4 paczuszki na 1l mleka, dodaję 3 łyżeczki cukru i kilka łyżek mąki, wbijam jajko, mieszam i odstawiam na kilkanaście minut w ciepłe miejsce, tak by drożdże zaczęły pracować. Jak widzę, że ruszyły dosypuję mąki, tyle ile ciasto zabierze, wedle jego potrzeb, tak aby powstała gęsta kleista masa. Znów odstawiam w ciepłe miejsce. Kiedy ciasto podwoi objętość kroję do niego banana w kostkę oraz jabłko, czasami dorzucam borówki czy jagody, maliny się zdarzają. Generalnie owoce sezonowe lub mrożone. Smażę na rumiano na rozgrzanym oleju. Robię takie same racuszki jak moja mama i babcia kiedyś, moja trzylatka je kocha i zjada więcej ode mnie:)Czasem też mąkę pszenną mieszam z mąką pszenną ale razową, racuszki wychodzą równie smaczne. Szkoda, że nie mogę dodać zdjęcia bo bym pokazała jak Kasia się zajada racuszkami:):)
Witam
Moje idealne naleśniki
– 1 szklanka mleka
– 1 szklanka wody gazowej
– 1 szklanka mąki
– 2 jajka
– szczypta soli
Wszystko razem mieszam w blenderze, odstawiam na 15 min. Rozgrzewam patelnie i smażę bez tłuszczu. Podaję z jagodami na słodko posypane cukrem pudrem lub jak uwielbia moje 5 letnie dziecko ze startą kostką czekolady zwinięte jak tortilla i posypane waniliowym cukrem pudrem. Proste, szybkie i sycące. To porcja dla 2 dorosłych osób i 5-letniego dziecka.
Ulubione pancakes
(składniki dla 2 osób)
1 szklanka mąki pszennej
2 łyżki cukru
szczypta soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia
jajko
3/4 szklanki mleka
40g roztopionego masła
Mąkę przesiać z cukrem, solą i proszkiem do pieczenia. W drugim naczyniu roztrzepać jajka, dodać mleko i roztopione masło. Do mokrych składników wsypać suche składniki i wymieszać rózgą do uzyskania jednolitej masy.
Pancake’i smażyć na suchej rozgrzanej patelni z obu stron do zrumienienia.
Najlepiej smakują podane z kremem czekoladowym (typu Nutella, bananami, bitą śmietaną i posypką z drobno pokrojonych orzechów.
Smacznego!
Oto mój przepis na przepyszne placuszki z sosem z wiśni i nutką pomarańczową 🙂
Składniki:
-200g jogurtu naturalnego
-1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
-2 jajka
-2 łyżki oleju
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-szczypta soli
-1 pomarańcza
-100g wiśni
-1 łyżka cukru
-1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
-2-3 łyżki wody
Wykonanie:
Mąkę pszenną, proszek do pieczenia i sól przesiewamy do miski. Dodajemy jogurt, jajka, olej i wszystko mieszamy aż do połączenia składników. Gotowe ciasto nakładamy na rozgrzaną patelnię (po jednej łyżce na jednego placuszka, zachowując odstępy). Pieczemy do zarumienienia.
Obraną pomarańczę dzielimy na dwie części, z jednej wyciskamy sok a z drugą kroimy w kosteczkę. Wiśnie, cukier, sok i kawałki z pomarańczy umieszczamy w rondelku i gotujemy około 10 minut. W tym czasie w zimnej wodzie rozpuszczamy mąkę ziemniaczaną. Dodać do niej ok. 2 łyżki gorącego sosu, wymieszać i wlać do rondelka. Pogotować aż sos zgęstnieje. Placuszki podajemy z przygotowanym sosem.
Placuszki są przepyszne 🙂 Bardzo smakują moim dzieciakom, a muszę powiedzieć że są bardzo wymagającymi krytykami kulinarnymi 😉
Chrupiące racuchy z dynią..
Składniki:
3 jajka
35 dag maki
1 szkl. zsiadlego mleka (lub kefir)
35 dag miąższu dyni
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
olej do smażenia
dżem żurawinowy
Wykonanie:
Mleko roztrzepać z jajkami. Wsypać mąkę ze szczyptą soli i proszkiem do pieczenia. Ucierać, aż powstanie gladkie ciasto.
Miąższ dyni zetrzeć na tarce, dodać do ciasta, wymieszać. Ciasto nakladać na patelnię łyżką .Formować placuszki. Smażyć na gorącym oleju.
Racuchy odsączyć z nadmiaru tluszczu na papierowym ręczniku. Podawać z dżemem żurawinowym.
ps. do racuchów można podać dżem o dowolnym smaku, ale najlepszy jest niskosłodzony, z kwaskowatych owoców.
POLECAM……………
Witam
Zawsze jak moja córeczka ma ochotę na coś pysznego przygotowuje jej błyskawiczne a zarazem najpyszniejsze naleśniczki.
Do miseczki wsypuje szklankę mąki do niej wbijam jajeczko, dodaje szklankę mleczka, kapkę oleju, szczyptę soli, szczyptę dużą cukru waniliowego i pół łyżeczki cukru. Wszystko dokładnie mieszam i ścieram na tarce o dużych oczkach sparzoną skórkę z pomarańcza i gorzą czekoladę. Ciasto odstawiam na chwilę i smażę na odrobinie oleju. Upieczone naleśniczki smaruje dżemem pomarańczowym i zawijam w kopertę, a na patelni karmelizuje cukier trzcinowy, który zalewam sokiem z mandarynek i pomarańczy oraz dodaje kostkę gorzkiej czekolady. Naleśniki podsmażam w przygotowanym soku ok 2 minutki. JEST SŁODKO PYSZNIE I ZIMOWO.
Racuchy pachnące cynamonem 🙂
Składniki:
1 ½ szklanki mąki pszennej
1 szklanka mleka
2 jajka
1-2 łyżki oleju (do ciasta)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Cukier wanilinowy
½ łyżeczki soli
Cynamon
Cukier puder (do posypania)
3 jabłka
Sposób przygotowania:
1.Wszystkie składniki zmieszać razem i dokładnie zmiksować.
2 Jabłka utrzeć na tarce, na dużym oczku i dodać do ciasta.
3 Smażyć na rozgrzanym oleju niewielkie placuszki aż do osiągnięcia złotego koloru. Odsączyć na ręczniku papierowym, posypać przed podaniem cukrem pudrem.
Smacznego!!!
Dzień dobry! Wysyłam mój ulubiony przepis na naleśniki, jednak nie jestem zawodowym kucharzem. Gotuję dla przyjemności, często z przyjaciółką. Mam nadzieję, że i Tobie posmakuje. 🙂
CZEKOLADOWE NALEŚNIKI PEŁNOZIARNISTE Z SEREM KOZIM I TRUSKAWKAMI:
Składniki:
mąka pełnoziarnista
mleko
woda gazowana
jajko
50 g czekolady ciemnej deserowej + na polewę
pół łyżeczki sody
oliwa z oliwek
ser kozi
jogurt
miód
truskawki
Mieszamy składniki na ciasto naleśnikowe, ja użyłam mąki pełnoziarnistej i dodałam do masy, oprócz mleka, też odrobinę wody gazowanej, co powoduje, ze naleśniki są lekko chrupiące (ale nie jest to konieczne). Na koniec dolewamy do masy rozpuszczoną czekoladę i mieszamy do połączenia składników. Masa musi przypominać rzadką śmietanę. Pieczemy naleśniki na oliwie z oliwek. Można też dodać oliwę do masy naleśnikowej i piec na patelni nieprzywierającej.Serek mieszamy z jogurtem i dodajemy miodu. Smarujemy naleśniki serem i dodajemy truskawki. Na koniec polewamy czekoladą. Naleśniki są przepyszne.! Gorąco wszystkim polecam.
Moje ulubione placki z bananami, zwane u nas bananami w cieście:
Składniki:
4 banany
sok z cytryny
1 jajko
3/4 szklanki mąki
1/2 szklanki mleka
2 łyżki oleju + olej do smażenia
2 łyżki cukru
cukier puder lub sezam do posypania
Przygotowanie:
Jajko, mleko, mąkę, cukier i 2 łyżki oleju umieścić w misce, wymieszać miotełką do uzyskania dość gęstego, jednolitego ciasta.
Banany obrać, przekroić wzdłuż na pół, jeszcze raz na pół – w szerz. Skropić owoce sokiem z cytryny, aby nie ściemniały. Następnie zanurzać w cieście i smażyć na rozgrzanym oleju na złoty kolor z obu stron.
Gotowe układać na papierowym ręczniku, aby odsączył się tłuszcz.
Przełożyć na talerz i posypać cukrem pudrem lub sezamem.
Pancakes z ricottą i borówkami
Składniki:
125 g mąki
125 g ricotty
1 łyżka cukru
100 ml mleka
4 jaja
120 g borówek amerykańskich
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka przyprawy do sernika Kamis
sól
1 łyżka oliwy
1 mały jogurt naturalny
1 łyżka miodu
maliny do dekoracji
Do dużej miski wrzucamy mąkę, ricottę, cukier, proszek do pieczenia, 4 żółtka i mleko mieszkamy.
Do mniejszej miski przelewamy 4 białka, dodajemy trochę soli i ubijamy sztywna pianę. Następnie delikatnie łączymy ją z ciastem. Do ciasta dodajemy borówki i delikatnie łączymy je z masą.
Rozgrzewamy patelnię teflonową..Smażymy placuszki z obu stron.
W małej miseczce łączymy jogurt z miodem.
Kładziemy na talerzu placuszki, dodajemy na wierzch jogurt i dekorujemy malinami.
Smacznego!
Maślankowe naleśniki
2 szklanki maślanki
1,5 szklanki mąki
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 jajka zerówki
1 łyżka cukru
1 jabłko, starte na małych oczkach
olej roślinny do pieczenia
przygotowanie
Mąkę wymieszać z sodą i proszkiem do pieczenia. Dodać jajka, cukier, maślankę i starte jabłko. Wszystko wymieszać na jednolitą masę.
Rozgrzać olej na patelni, nakładać ciasto niewielkimi porcjami. Smażyć na średnim ogniu do zrumienienia, odwrócić i smażyć jeszcze przez minutę.
Miękkie, pulchne, rozpływające się w ustach naleśniki na maślance. Do ciasta dodałam starte jabłko przez co naleśniki robią się jeszcze bardziej lekkie i wilgotne. Możecie je zrobić jak ja i upiec amerykańskie pankejki, ale to ciasto sprawdza się również na upieczenie cienkich naleśników.
Smacznego
„Zielone naleśniki”
Składniki:
1 szklanka mleka
1 szklanka mąki
1 jajko
szczypta soli
łyżeczka oleju
100 gram rozdrobnionego szpinaku
Naleśniki robimy w sposób tradycyjny – mieszamy jajko, szklankę mąki, szklankę mleka, szczypta soli i łyżeczka oleju. Następnie dodajemy szpinak (ja dla ułatwienia kupuję mrożony szpinak, już rozdrobniony) i blendujemy.
Smażymy naleśniki na patelni, po 2 min z każdej strony na średnim ogniu.
Na koniec składamy na trójkąciki, tworzymy z nich choinkę i przyozdabiamy według uznania – u mnie papryka robi za łańcuchy świąteczne, pietruszka za bombki i paseczki marchewki za śnieżynki. Z marchewki jest również zrobiona gwiazda na szczycie choinki, a za pień robi kawałem prostokątny bakłażana.
Nadzienie według uznania, ja preferuję serek topiony o smaku śmietankowym.
Smacznego !
Uwielbiam wszelkiego rodzaju racuchy i naleśniki a do moich ulubionych należą drożdżowe racuchy z jabłkami i czarną porzeczką.
Składniki:
2 szklanki maki pszennej,
3/4 szklanki mleka,
3 łyżki cukru,
1 jajko (lub 2 łyżki pure z dyni lub musu jabłkowego),
1 łyżeczka suchych drożdży instant,
szczypta soli,
2 jabłka obrane ze skórki i pokrojone w kostkę o boku 1-1,5 cm,
garść czarnej porzeczki (może być mrożona),
szczypta cynamonu,
pół małej gałki muszkatołowej (świeżo startej),
olej do smażenia
Przygotowanie:
Połączyć such i mokre składniki.Ciasto powinno być dosyć gęste. Odstawić na pół godziny do wyrośnięcia. Dodać pokrojone jabłka i porzeczki. Delikatnie wymieszać. Smażyć na niewielkiej ilości oleju. Przed podaniem obficie posypać cukrem pudrem z dodatkiem cynamonu lub polać syropem klonowym.
Tak naprawdę liczy się talent kulinarny
A OTO MÓJ PRZEPIS NA FAJNE PANCAKES UWIELBIAMY JE ZWŁASZCZA MOJE DZIECI Składniki dla 4 osób:
2 szklanki mąki pszennej, przesianej
2 jajka
1,5 szklanki mleka
75 g roztopionego masła
3 łyżeczki proszku do pieczenia
3 czubate łyżki cukru
szczypta soli
Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, cukrem i solą. Jajka roztrzepać, połączyć z mlekiem i masłem. Do mokrych składników wsypać mąkę przesianą wymieszaną z resztą składników, wymieszać rózgą kuchenną do połączenia.
Smażyć na suchej nieprzywierającej patelni, z obu stron, na lekko złoty kolor. Podawać z syropem klonowym, miodem, świeżymi owocami lub wedle upodobania.
PS JEŚLI KTOŚ NIE LUBI SYROPU KLONOWEGO TO MOŻNA GO ZASTĄPIĆ SOSEM CZEKOLADOWYM LUB INNYM JAK KTO LUBI
Puchate pancakes rodem z USA
Składniki:
1 i 1/2 szklanki mąki
1/4 szklanki cukru pudru
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka cynamonu
1/2 łyżeczki soli
1 szklanka mleka (może być maślanka)
1/4 szklanki oliwy
1 jajo
Przygotowanie:
Żadna filozofija, bo Amerykanie lubią iść na łatwiznę w kuchni. 😉 Zatem – wszystkie składniki mieszamy i miksujemy, aż wyjdzie masa przypominająca gęstą śmietanę.
Smażymy na suchej, dobrze nagrzanej patelni na średnim ogniu z obu stron, niewielkie placuszki, aż się ładnie przybrązowią. Podajemy z czym tam chcemy – w moim wypadku były to jagody od mamy. 🙂 Mniam! 😀
Fotkę wstawiam na FB 🙂
Mój przepis jest banalny i zaskakująco pyszny!
Mało tego!!! Placuszki dodają energii i są świetnymi zastępcami nudnych kanapek!
Moje zdrowe placuszki są idealne dla dzieci oraz dla pań na diecie! Dla starszych, młodszych! Dla żarłoczków lubiących słodkości… DLA WSZYSTKICH!
Jako śniadanie, deser, podwieczorek, kolacja!
Zawsze smakują wyśmienicie!!
Składniki:
2 jajka
szklanka otrębów owsianych
2 banany
łyżeczka proszku do pieczenia
pół szklanki mleka
pół szklanki mąki (ja dawałam jaglaną)
Wszystkie składniki dokładnie połączyć w mikserze (lub za pomocą blendera).
!!!!UWAGA!!!!
jeśli ciasto wyszło zbyt rzadkie, możesz zagęścić je większą ilością otrębów, płatkami owsianymi lub mąką!
Konsystencja powinna być mniej więcej taka, jak ciasto na klasyczne racuszki, trochę gęstsza od ciasta naleśnikowego..
******
Mieszając ze sobą wszystkie składniki w mikserze, uzyskasz jednolitą bananową masę! Jeśli chcesz, by w placuszkach znajdowały się małe kawałki bananów, pokrój owoce w małą kostkę i pomieszaj łyżką z powstałym ciastem!
Placuszki wyśmienicie smakują polane jogurtem naturalnym i posypane jagodami/malinami/orzechami!
POLECAM wszystkim! SMACZNEGO!
Naleśniki ideale robi się z miłością 😉 Dlatego najczęściej przygotowuję je jako pyszne śniadanie- niespodzianka dla ukochanego.
Jestem wielką fanką naleśników a la pancakes – są sycące, pulchne i ślicznie wyglądają na talerzu. Najczęściej korzystam z mieszanki przepisów, którą sama zmodyfikowałam:
2 jajka
1,5 szklanki mąki
Troszkę wody gazowanej
Szklanka mleka
Pół szklanki maślanki
2 łyżki oleju
1 łyżeczka proszku do pieczenia
+ do smaku przyprawa do piernika
Wszystko blenduję ręcznym blenderem. Połączenie mleko+maślanka jest idealne a dodatek przyprawy do piernika fajnie podkręca smak – świetne połączenie zwłąszca przed świętami!
AŻUROWE NALEŚNIKI 🙂
Składniki:
2 szklanki mąki tortowej
1 szklanka mleka
1 szklanka wody
2 jaja
1 łyżeczka oliwy
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki soli
odrobina tłuszczu do wysmarowania patelni
NA MUS:
1/2 tabliczki mlecznej czekolady
1 małe opakowanie serka mascarpone lub słodkiego twarożku
2 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka kakao
1/2 łyżeczki cynamonu
kilka kostek czekolady do dekoracji
Przygotowanie:
Podane składniki na ciasto zmiksować.
Patelnię posmarować lekko tłuszczem i rozgrzać.
Ciasto naleśnikowe przelać w szprycę lub sporą strzykawkę – będzie idealnym dozownikiem.
Na rozgrzanej patelni rysować szprycą esy-floresy na planie półkola, drugą połówkę koła wypełnić ciastem. Smażyć naleśniki na złocisty kolor.
W tzw. międzyczasie roztopić pół tabliczki czekolady Wedla w kąpieli wodnej. Wystudzić.
Czekoladę połączyć z serkiem, cukrem, kakao i cynamonem. Wymieszać lub zmiksować na gładką masę.
Każdą pełną połówkę naleśnika posmarować musem czekoladowym. Naleśniki podawać złożone na pół – wyglądają wtedy tak dobrze, jak smakują. 🙂 Można je też ozdobić kostkami czekolady.
Smacznego!
A tu wizualizacja:
https://web.facebook.com/photo.php?fbid=908661555889703&set=a.670579386364589.1073741825.100002376018149&type=3
Witaj,
mój przepis na ulubione placuszki/naleśniki jest banalny:
3 jajka
2 średnie dojrzałe banany (200g)
½ szklanki płatków owsianych (ok. 50g)
Wszystko miksujemy/blendujemy i wylewamy na patelnie, smażąc aż do zarumienienia się z obu stron 🙂
Jeśli mam ochotę na coś słodkiego, to po prostu dorzucam poszatkowaną czekoladę 🙂
Polecam i życzę powodzenia innym uczestnikom!
Moja rodzinka jes uwielbia a gdy nie wiem co zjeść to je robię a wtedy brat obiera jabłko lub więcej
1 jajko,
3 łyżki cukru,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
2 szklanki mąki,
1 szklanka mleka,
1 duże jabłko,
cukier puder,
olej do smażenia
Przygotowanie:
Jabłko obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w małą kostkę. Do miski wbijamy jajko, dodajemy cukier i ubijamy mikserem aż powstania puszysta masa. Następnie dodajemy na przemian mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i mleko. Miksujemy do połączenia się składników. Dodajemy jabłko i mieszamy. Na patelni rozgrzewamy olej i wkładamy łyżką porcję ciasta, smażymy racuchy na wolnym ogniu na rumiano z obu stron. Podajemy posypane cukrem pudrem. Smacznego 😉 Uwaga: Ogień powinien być mały, aby racuchy usmażyły się w środku. :):)
Witam! poniżej przedstawiam przepis na naleśniki, które zachwyciły mnie w ostatnim sezonie czereśniowym. Odkryłam takie smakowe zestawienie i już czekam kiedy będą czereśnie by je powtórzyć!
Pszenno gryczane naleśniki z łososiem, serem pleśniowym i czereśniami
naleśniki (u mnie ok 10-12):
po 1 szklance mąki gryczanej i pszennej
po 1 szklance wody i mleka (u mnie bez laktozy)
1 jajko
łyżka oliwy
szczypta soli
Składniki mieszamy, odstawiamy na pół godziny a następnie smażymy. Pierwszy naleśnik na oleju, resztę na suchej patelni.
farsz (na 3-4 naleśniki):
100 g łososia wędzonego na gorąco
30 g sera z niebieską pleśnią
szczypior od jednej dymki
łyżeczka soku z cytryny
4-5 czereśni, pokrojonych w kosteczkę
Ser i łososia rozdrabniamy widelcem i łączymy z resztą składników. Nakładamy na naleśnik, zwijamy, odstawiamy na 10 minut i kroimy.
Połączenie smaków jest świeże i intrygujące. Polecam 🙂
Marianna zwana Wiewiórą
Naleśniki po meksykańsku 🙂
Składniki na farsz:
– 1 cebula
– 1/2 kg mięsa mielonego
– 1 puszka fasolki czerwonej
– 1 mały słoiczek koncentratu pomidorowego
– pieprz, sól, czerwona papryka
– sos pomidorowy
Składniki na naleśniki:
– 150 g mąki
– 1 szklanka mleka
– 1 jajko
– 1/2 szklanki wody mineralnej gazowanej
– szczypta soli
– szczypta proszku do pieczenia
– olej do smażenia
W pierwszej kolejności przygotowujemy farsz do naleśników. Najpierw kroimy cebulę na piórka i smażymy na łyżce oleju. Potem dodajemy mięso i smażymy cały czas mieszając żeby się nie przypaliło i były drobne małe kawałeczki. Jak mięso mamy gotowe to dodajemy do niego odcedzoną i opłukaną czerwoną fasolkę i mieszamy. Na koniec dodajemy koncentrat pomidorowy oraz przyprawy do smaku.
W międzyczasie kiedy nam farsz stygnie robimy ciasto na naleśniki. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy ze sobą na jednolitą masę. Ciasto musi być lejące i bez grudek.
Teraz zaczynamy smażyć naleśniki. Na dobrze rozgrzaną patelnię nalewany odrobinę oleju i chochelką równomiernie nalewamy ciasto i smażymy naleśniki z obu stron. Po usmażeniu wszystkich naleśników zaczynamy zawijać w nie farsz i układamy w brytfance. Wierzch wszystkich naleśników możemy posypać startym serem żółtym dla wzmocnienia smaku naleśników. Gotowe naleśniki wkładamy do nagrzanego piekarnika i zapiekamy do momentu kiedy się ser roztopi.
Gotowe naleśniki możemy polać zrobionym sosem pomidorowym.
Smacznego 🙂
Cynamonowe naleśniki z jabłkami 🙂
Składniki na naleśniki:
– 230 g mąki
– 230 ml mleka
– 2 jajka
– 180 ml wody mineralnej gazowanej
– szczypta soli
– 2 łyżki oleju
– 1 łyżeczka cynamonu
Składniki na farsz:
– 1 kg jabłek
– 2 łyżki cukru (opcjonalnie)
Dodatkowo do posypania łyżeczka cukru pudru.
Z tej ilości ciasta wychodzi 8-10 naleśników.
Najpierw zabieramy się za jabłka – obieramy i kroimy w grubszą kostkę. Jabłka wrzucamy do rondelka i dusimy. Jak jabłka nam lekko zmiękną to możemy dodać trochę cukru jeżeli widzimy taką potrzebę.
Teraz pora na zrobienie naleśników. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy ze sobą na jednolitą masę. Naleśniki smażymy na dobrze rozgrzanej patelni z małą ilością oleju. Naleśniki powinny być cienkie i usmażone z obu stron.
Po usmażeniu naleśników na każdy nakładamy jabłka i składamy na pół i jeszcze raz na pół. Na koniec po wierzchu posypujemy naleśniki cukrem pudrem i już możemy się zajadać 🙂
Smacznego 🙂
Racuszki z jabłkami
składniki:
1 i 1/2 szklanki mąki
szczypta soli
3 łyżki cukru
3 duże jajka (najlepiej od kur z wolnego wybiegu)
1 szklanka mleka
2 duże lub 3 średnie, kwaskowate jabłka
olej do smażenia
cukier puder
Rozdzielić żółtka i białka. Do żółtek dodać cukier, sól i trochę więcej niż połowę mleka. Wsypywać mąkę, mieszając. Gdy nie będzie już grudek, dolać resztę mleka i dokładnie rozmieszać. Odstawić.
Jabłka umyć, obrać.Jabłka pokroić na plastry o grubości mniej więcej 1/2 cm.
Ubić sztywną pianę z białek. Wymieszać z odstawionym ciastem. Rozgrzać patelnię, wlać do niej niewielką ilość oleju. Wrzucać kawałki jabłka do ciasta, obtaczać je w nim i smażyć na średnim ogniu na złoty kolor. Odkładać na ręcznik papierowy, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Posypywać cukrem pudrem. Zajadać ze smakiem.
SMACZNEGO!!! 🙂
Naleśnikowy przekładaniec z pieczarkami i sosem czosnkowym. składniki na naleśniki:
300 ml mleka
ok. 1 i 1/3 szklanki mąki pszennej
jajko
szczypta soli
farsz:
1/2 kg pieczarek
cebula
3-4 serki topione trójkąciki
łyżka posiekanej natki pietruszki
łyżka mąki
2 duże czubate łyżki śmietany 12%
sól i pieprz do smaku
łyżka bułki tartej
olej
sos:
po 2 łyżki majonezu i śmietany 18%
ząbek czosnku
1/2 opakowania sosu koperkowo ziołowego
kilka różyczek ugotowanego brokuła
Składniki na naleśniki miksuję . Odstawiam na 15 minut i smażę naleśniki. Umyte pieczarki obgotowuję w wodzie (około 5 minut) studzę i następnie drobno siekam ( w elektrycznym rozdrabniaczu) . Pokrojoną w drobną kosteczkę cebulę szklę na oleju i dodaję pieczarki. Chwilę razem podsmażam i dodaję natkę. Na koniec dodaję mąkę i śmietanę. Dokładnie mieszam i doprawiam do smaku. Dodaję serki topione i mieszam aż się rozpuszczą. Tortownicę lub blachę wykładam papierem do pieczenia układam pierwszy naleśnik , smaruję farszem, przykrywam drugim. Powtarzam czynność do wyczerpania składników. Ostatnią warstwę ma stanowić naleśnik. Skrapiam go olejem i posypuję bułką tartą. Zapiekam w piekarniku około 25 minut. Czosnek przeciskam przez praskę i mieszam z majonezem, śmietaną i sosem . Torcik podaję udekorowany brokułami i polany sosem czosnkowo-ziołowym.
Ruski tort naleśnikowy
naleśniki ok. 8 szt:
300 ml mleka
jajko
1,5 szklanki mąki
łyżka oleju
łyżka koncentratu pomidorowego
łyżka rozmrożonego i rozdrobnionego szpinaku
szczypta soli
olej do smażenia
farsz:
275 g twarogu półtłustego
3 ugotowane ziemniaki
cebula
2 łyżki posiekanej zieleniny (szczypiorek, natka pietruszki)
150 g naturalnego jogurtu
sól i świeżo mielony pieprz do smaku
sos;
po 2 łyżki majonezu i jogurtu naturalnego
ząbek czosnku
odrobina posiekanej zieleniny
Mleko miksuję z jajkiem, mąką , olejem i solą na gładkie ciasto. Masę dzielę na dwie porcje. Do jednej dodaję koncentrat , do drugiej szpinak. Dokładnie mieszam. Na patelni smażę naleśniki. Twaróg i ziemniaki przeciskam przez praskę. Cebulę siekam w rozdrabniaczu (można drobno pokroić ) i szklę na odrobinie oleju. Dodaję do masy. Zieleninę również siekam i łączę z twarogową masą. Dodaję jeszcze jogurt i doprawiam do smaku pieprzem i solą. Naleśniki przekładam na przemian farszem. Ostatni naleśnik smaruję odrobiną oleju i wstawiam do piekarnika na około 20 minut. Pod koniec pieczenia posypuję migdałami. Czosnek przeciskam przez praskę i mieszam z pozostałymi składnikami sosu. Ewentualnie można go doprawić odrobiną soli i pieprzu. Tort podaję z sosem czosnkowym. Smacznego 🙂
Zapraszam na pyszne, bezmleczne, malinowe i puszyste placuszki (zdjęcie na FB) jajko
1/4 szklanki wody (oczywiście można ją zastąpić mlekiem)
szczypta soli
4-5 łyżek mąki
garść malin
cukier puder do posypania
olej do smażenia
Białko ubijam na sztywno ze szczyptą soli. W drugiej misce miksuję żółtko z wodą (lub mlekiem) i dodaję mąkę. Ciasto powinno być gęste. Następnie dodaję ubitą pianę i mieszam łyżką, aż składniki się połączą.
Na koniec dodaję garść umytych i osuszonych malin (można je lekko rozgnieść widelcem). Ciasto mieszam.
Na patelni rozgrzewam olej i łyżką kłądę porcje ciasta. Smażę z obu stron na rumiany kolor.
Puszyste placuszki podaję oprószone cukrem pudrem.
Smacznego 🙂
Placki z kaszy gryczanej i banana 🙂
Składniki:
*60g ugotowanej kaszy gryczanej
*1 banan
*1 jajko + 1 białko
*1 łyżeczka kakao
*1 łyżeczka cynamonu
*1 łyżeczka miodu
Ugotuj kaszę w lekko osolonej wodzie, a następnie odsącz ją,przełóż do miski i zmiksuj z pozostałymi składnikami. Nie miksuj zbyt długo, kasza powinna być lekko wyczuwalna. Na rozgrzaną patelnię nakładaj po 2 łyżki masy i smaż około 1 minuty z każdej strony. Smacznego! 🙂
Zdjęcie potrawy na moim profilu na instagramie: food.lady 🙂
200 g mąki pszennej lub razowej
140 ml maślanki lub kefiru
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 jajka
3 łyżeczki cukru
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka cukru waniliowego
szczypta soli
olej do smażenia
1. Mąkę należy wymieszać z sodą oczyszczoną, a następnie dodać pozostałe składniki: jajka, maślankę lub kefir, cukier oraz sól. Ciasto ma mieć konsystencję gęstej śmietany.
2. Olej rozgrzać na dużej patelni, łyżką nakładać placuszki. Smażyć z obu stron na złoty kolor.
3.Usmażone placuszki można posypać cukrem pudrem i wanilią.
zdrowsza opcja
Do ciasta można dodać 2 łyżki otrąb (pszennych lub żytnich).
Domowy cukier waniliowy?
Jeśli nie chcesz używać kupnego cukru wanilinowego, zrób w domu prawdziwy cukier waniliowy. Jak to zrobić przeczytasz w naszym artykule: „Domowy cukier waniliowy”
SMACZNEGO 🙂
Witam
to mój przepis na naleśniki z owocami.
Składniki:
* 1 garść truskawek
* 1 garść malin
* 1 garść wiśni/czereśni
* 100g mąki pszennej
* 1 jajko
* 250ml mleka półtłustego
* Skórka z jednej cytryny
* 2 truskawki do przybrania
Przybory kuchenne:
– Trzepaczka
-Deska do krojenia
-Miska
-Patelnia
-Łopatka
-Szablony dekoracyjne
Sposób przygotowania:
1)Do miski wsyp mąkę i sól, dodaj skórkę z cytryny, jajko oraz mleko. Następnie trzepaczką mieszaj składniki do uzyskania gładkiej masy.
2)Odstaw masę na około 10 minut.
3)Na patelni rozpuść odrobinę masła lub rozprowadź olej słonecznikowy.Dodaj twoje ulubione czerwone owoce.(Jeśli chcesz jeść naleśniki tylko z truskawkami to użyj tylko truskawek.Zrób tak również w przypadku innych owoców.)Nalej odrobinę ciasta na patelni, tak aby zakryło owoce. Smaż przez kilka minut, aż ciasto przybierze złoty kolor i stałą konsystencje.Porusz je łopatką i przewróć na drugą stronę.
4)Użyj okrągłej formy,aby dwa małe kółka na uszy i jedno duże koło na głowę.Użyj przekrojonej truskawki do stworzenia kokardy. Mażesz udekorować Twoje naleśniki używając cynamonu,cukru pudru, zmiażdżonych orzechów lub owocowego dżemu.
Gruszkowe placuszki z kaszą manną
Składniki:
– 1 szklanka mleka
– 1 szklanka kaszy manny
– 2 jajka
– 4 łyżki cukru
– 2 duże gruszki
Wykonanie:
Kaszę zalewamy zimnym mlekiem, dodajmy startą na tarce o grubych oczkach gruszkę i odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie dodajemy cukier i żółtka. Białka ubijamy na sztywna piane, dodajemy do kaszy delikatnie mieszając drewniana łyżką. Smażymy placki na patelni bez tłuszczu. Moje placuszki smażone są zawsze na patelni do naleśników.
Propozycja podania z domową śliwkową nutellą i dżemem z dyni 😉 ( przepis na dżem z dyni pojawi się wkrótce)
Mój przepis na łatwe, szybkie i niesamowicie smaczne placuszki bananowo-owsiane:
-1 banan
-2 jajka (tylko białka!)
-1/2 szklanki płatków owsianych
Płatki owsiane można wcześniej zblendować, w celu uzyskania gładszej konsystencji, lecz nie jest to konieczne.
BLENDER : wszystkie składniki wrzucamy do blendera i czekamy aż masa będzie gładka
RĘCZNIE : widelcem ugniatamy obranego banana, mieszamy z białkami i płatkami do uzyskania gładkiej masy
Na patelni rozgrzewamy niewielką ilość oleju, a następnie formujemy placuszki za pomocą łyżki. Smażymy do uzyskania złocistej barwy po obu stronach.
Smacznego!
Staram się zawsze gotować smacznie i zdrowo, w mojej kuchni jest bardzo dużo warzyw dlatego przedstawiam placuszki z kalafiora:
1 kalafior
2 jajka
4 łyżki mąki
1 pęczek natki kolendry
1 pęczek natki pietruszki
1 łyżeczka przyprawy curry
sól
pieprz
Gotujemy kalafiora do miękkości i kroimy na na małe kawałki. Dodajemy do niego jajka, mąkę, pietruszkę, kolendrę i przyprawy. Mieszamy i dodajemy tyle wody by powstało gęste ciasto. Na rozgrzany olej kładziemy łyżką placuszki i smażymy z dwóch stron.
Smacznego:)
Placuszki (racuszki) Waniliowe
Składniki:
* 1 szklanka mąki kukurydzianej
* 0,5 szklanki mąki pszennej
* 4 łyżki mleka w proszku
* 1 jajko
* 3 łyżeczki cukru waniliowego
* 1 laska wanilii
* 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
* olej do smażenia
Sposób Przygotowania:
Mąkę kukurydzianą ,pszenną oraz proszek do pieczenia przesiać przez sito.Mleko rozpuścić w 1 szklance letniej wody,wlać do mąki dodać jajko,cukier waniliowy oraz miąższ z wanilii.Wszystkie składniki wymieszać ,aż ciasto zrobi się jednolite i gęste.Na patelni lub w niewielkim garnku rozgrzać olej (ilość oleju ok 3-4 cm od dna),nałożyć łyżką niewielkie placuszki i smażyć na niewielkim ogniu do momentu zbrązowienia z obu stron.
Składniki:
* 1 szklanka mąki kukurydzianej
* 0,5 szklanki mąki pszennej
* 4 łyżki mleka w proszku
* 1 jajko
* 3 łyżeczki cukru waniliowego
* 1 laska wanilii
* 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
* olej do smażenia
Sposób Przygotowania:
Mąkę kukurydzianą ,pszenną oraz proszek do pieczenia przesiać przez sito.Mleko rozpuścić w 1 szklance letniej wody,wlać do mąki dodać jajko,cukier waniliowy oraz miąższ z wanilii.Wszystkie składniki wymieszać ,aż ciasto zrobi się jednolite i gęste.Na patelni lub w niewielkim garnku rozgrzać olej (ilość oleju ok 3-4 cm od dna),nałożyć łyżką niewielkie placuszki i smażyć na niewielkim ogniu do momentu zbrązowienia z obu stron.
Często siedząc wieczorem przy lekcjach , lub w weekend oglądając fajny film 😀 lub też leżąc w domu ponieważ choroba właśnie zbiera żniwa cczęsto zaburczy mi w brzuchu . Kanapka ? hmmm za proste , może mleko z płatkami ? ee nie to nie to , WIEM ! NALEŚNIKI o tak 😀 szybko , smacznie i na ciepło 🙂 ale z czym ?!? O.O
No właśnie podam 2 wersje tej pysznej potrawy , jedna na słodko , a druga na słono.
Naleśniki na słodko
Mąka ( 1 szklanka )
Jajka ( 1 szt.)
Mleko ( 3/4 szklanki )
woda ( może być gazowana , 1/2 szklanki )
łyżeczka cukru
olej do smażenia
dodatki
dżem , owoce sezonowe , roztopiona czekolada , twarożek
Bez zbędnego rozpisywaia się mieszamy wszystkie składniki i smażymy nasze naleśniki . Po usmażeniu dodajemy nasze ulubione składniki takie jak owoce i polewamy je czekoladą lub dżem z np. twarożkiem . Smacznego 🙂
Na słono
Ciasto takie samo nie licząc że nie dodajemy cukru , a dosypujemy szczypte soli i pieprzu
dodatki
szpinak , serek topiony , twarożek , chili , łyżeczka masła
na patelnie wrzucamy szpinak i podsmażamy go przez pół minuty na rozgrzanym maśle , dodajemy serek topiony i wszystko dokładnie mieszamy .
Propozycje mieszania dodatków : twarożek + chili ( bardzo dobre 😀 ) nasz sos szpinakowy + chili ( pychotka 😀 ) twarożek + sos + chili ( moje ulubione <3 ) lub też twarożek + nasz sos ( mniam ! 🙂 ) .
Smaczengo !
Pozdrawiam Wiktoria ( 14l.)
Witajcie,
Przedstawię Wam przepis na naleśniki z jabłkami, rodzynkami oraz orzechami.
A więc do dzieła.Składniki
mąka (1 szklanka)
mleko (2 szklanki)
jajko (1 sztuka)
sól (1 szczypta)
jabłko (1 kg)
rodzynki (50 g)
Cukier wanilinowy
(1 opakowanie)
Orzechy włoskie
przygotowanie:
Jabłka trzeba obrać , usunąć gniazda nasienne, pokroić na kawałki.
Jabłka wsypac do garnka, podlać niewielką ilością wody i duśic na małym ogniu aż jabłka się rozgotują.
Dodac cukier wanilinowy i w razie potrzeby dosłodzic, choć ja tego nie robię
Wymieszac z rodzynkami i orzechami.
Z mąki, mleka, jajka i szczypty soli (można 0,5 szklanki mleka zastąpić wodą mineralną gazowaną) zrobić ciasto naleśnikowe.po dodaniu wody gazowane są bardziej pulchne.
Ciasto odstawic na 15 minut,żeby doszlo. Po tym czasie usmażyć naleśniki.
Każdy naleśnik smarowac farszem, zawijac w trójkąty bądź w rulonik, jak kto woli.
Swoje inspiracje czerpie z internetu, ten przepis również
Przepis na moje ulubione pancakes z owocami i miodem
3 szklanki mąki pszennej
3 łyżki mąki arachidowej
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki miodu
1/3 szklanki oleju
3 szklanki maślanki
4 roztrzepane jajka
masło potrzebne do smażenia
jako dodatki: jogurt naturalny, owoce, miód
Wszystkie składniki należy wsypać do miski i wymieszać niezbyt długo trzepaczką, aż do połączenia składników. Ciasto nie musi by idealnie gładkie. Należy je odstawić do lodówki na min. pół godziny, a najlepiej na całą noc.
Tak przygotowane ciasto smażymy na złoty kolor z obydwu stron na niewielkiej patelni na maśle. Podajemy np. z jogurtem naturalnym i ulubionymi owocami. W moim przypadku były to maliny oraz borówki amerykańskie, a całość została polana ulubionym miodem spadziowym. Smakują zarówno na ciepło jak i na zimno.
Załączam swoje zdjęcie do przyrządzonych ostatnio pancakes: http://s1.fotowrzut.pl/ITBDXMYF3D/1.jpg
to tak po harcersku no ale…
uszykujcie miskę make wodę patelnie i dżem lub konfitury.
do miski wsypcie trochę maki i wlejcie wodę następnie wymieszajcie to dobrze rękoma gdy już wyjdzie ciasto zróbcie kila kuleczki i rozpłaszczcie je brutalnie a następnie podsmażcie na patelni lub ogniu. Gdy ciasto nie będzie już takie surowe nałóżcie dżem lub konfitury. Smacznego
Szybko, smacznie to podstawa zabrałyśmy się do naleśników z córką z chęcią bym podesłała zdjęcie. ..ale nie ma jak nie widzę ikonki. ..no więc dziś robimy mega naleśnikową ucztę. ..2 litry mleka , kg mąki, 7 jajek, laska wanili. ..na szybko ukręcone ciasto wyszło pycha a nasz farsz:biały chudy ser , marmolada wieloowocowa plus cynamon pychota palce lizać . …zmykamy całą rodzinka do jedzenia naleśników sporo wyszło. ..pozdrawiamy 🙂 🙂
Anna zdjęcie bez problemu zamieść na naszym fanpage 😉
Najpyszniejsze,najdelikatniejsze i najcieńsze naleśniki nauczyłam się robić całkiem niedawno, ale ten przepis skradł serce moje i mojej rodziny. Uwielbiamy je jeść z dodatkiem owoców, konfitur czy z serem ale również doskonale są same. Rozpływają się w ustach 🙂 Podaję przepis
125 g mąki pszennej
15 g cukru
szczypta soli
2 jajka
300 ml mleka
100 ml śmietany kremówki 30%
Smażyć na mocno rozgrzanej patelni. Proszę się nie przerazić tym, że ciasto jest mocno rzadkie. To właśnie dzięki temu jest takie delikatne.
pozdrawiam
Racuchy z jabłuszkiem:
– 5dag drożdży
– 0,5 l mleka
– 2 szklanki mąki tortowej
– łyżeczka cukru
– 2 średnie obrane jabłka
– szczypta cukru pudru
– olej do smażenia
Obieramy jabłka i kroimy w cienkie plastry.
Zaczyn z drożdży :w ok pół szklanki ciepłego mleka rozpuszczamy drożdże z dwoma łyżeczkami mąki i łyżeczką cukru, konsystencja ma być jak gęsta śmietana (jak wyjdzie za rzadki można dodać trochę mąki). Zostawiamy w ciepłym miejscu.
W między czasie miksujemy resztę mąki z resztą mleka. Jeśli ciasto będzie zbyt gęste można dodać mleka.
Gdy zaczyn urośnie do krawędzi kubka (zwiększy swoją objętość ok dwa razy) dodajemy do wcześniej zmiksowanego ciasta i miksujemy na najwolniejszych obrotach aż składniki się połączą. Można dodać łyżkę oliwy.
Zostawiamy pod przykryciem w ciepłym miejscu żeby jeszcze trochę spuchło.
W między czasie rozgrzewamy olej na patelni i łyżką na gorący olej kładziemy placuszki, a do każdej porcji wsuwamy plasterek jabłka. Smażymy z obu stron na złoto. Po wystygnięciu posypujemy cukrem pudrem.
Smacznego 🙂
Z racji tego, że lubię kombinować i wymyślać nowe dania, to mój przepis będzie dość nietypowy, ale doskonały! Zakochałam się w tych naleśnikach od pierwszego kęsa… a nawet od pierwszego smażenia! Bo naleśniki się nie łamią, nie rwą, ani nie przyklejają się do patelni! Są po prostu doskonałe! 🙂
przepis na cztery duże naleśniki (patelnia 30 cm)
szklanka mąki z ciecierzycy
szklanka wody
2 łyżki oleju
odrobina soli
Mąkę przesiej do miski, dodaj sól i zmiksuj dokładnie z wodą, pod koniec dodaj olej. Odstaw pod przykryciem na minimum godzinę (ciasto spokojnie można zrobić rano przed wyjściem do pracy).
Smaż na dobrze rozgrzanej patelni z odrobiną oleju. Wypełnij świeżymi warzywami, chudym mięsem lub innymi ulubionymi dodatkami.
mmmmm… SMACZNEGO! 🙂
Moja babcia nazywała go „poszarpańcem”To puszysty placek z jaj,mąki i śmietany,który szarpie się na kawałki pod koniec smażenia i posypuje cukrem pudrem z dodatkiem cynamonu.
Na każde jajko bierze się dwie łyżki mąki i dwie łyżki śmietany 18%/ja daję jogurt grecki/ tak by miała masa konsystencję gęstej śmietany.Smażymy na gorącym tłuszczu jak naleśnika na rumiano z obu stron i szarpiemy widelcem placka na kawałeczki.Zsuwamy na talerz i posypujemy cukrem pudrem wymieszanym z odrobiną cynamonu.
Były dni,gdy babcia mawiała-dzisiaj na śniadanie „grzybek”. Ten sam przepis,tyle tylko że nie szarpiemy go na kawałeczki i podajemy z konfiturami!!!!
Szybko,tanio i pysznie-dzieci kochają!
Naleśniki – przepis podstawowy
Przepisów na ciasto naleśnikowe jest wiele.. i ten jest tylko jednym z kilku, które u mnie poznasz.
W tych bazowych naleśnikach skupiamy się na dużej ilości jajek oraz dodatku maślanki zamiast mleka. Nie są one ani słodkie, ani słone. Ty decydujesz jaki będzie ich finalny smak, poprzez wybranie nadzienia.
Ilość sztuk: 12 dużych naleśników średnicy 23 cm
Składniki:
• 5 średnich jaj
• 250 ml wody – szklanka
• 150 ml rzadkiego kefiru/maślanki
• 150 g mąki pszennej
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia
• 4 łyżki oleju
Wszystkie składniki dodawaj do wysokiej miski jedne po drugich. Kolejność nie ma znaczenia. Pamiętaj o tym, by do ciasta dodać również olej. Miksuj ciasto przez kilka minut na gładką, by pozbyć się ewentualnych grudek. Odstaw na bok na 30 minut.
Nagrzej lekko natłuszczoną, płaską patelnię – najlepiej specjalnie przystosowaną do smażenia naleśników.
Zamieszaj ciasto i małą chochlą odmierz porcję na naleśnika. Wylej na patelnię tylko tyle ciasta, by masa przykryła powierzchnię patelni. Naleśniki mają być cienkie.
Po 30 sekundach przewracaj na drugą stronę. Druga strona potrzebuje o połowę mniej czasu. Tutaj może Ci się przydać płaska łopatka do przewracania naleśników.
Uwagi
– Zanim zaczniesz smażyć pamiętaj, że Twój pierwszy naleśnik nie wyląduje w koszu, jeśli cierpliwie poczekasz aż patelnia dobrze się nagrzeje.
– Po dodaniu oleju do ciasta, nie ma potrzeby za każdym razem natłuszczać patelni. Naleśniki nie będą przywierały.
– By uniknąć wysuszenia usmażonych już naleśników przykryj je bawełnianą ściereczką.
– Naleśniki wychodzą „miękkie” więc idealnie nadają się do krokietów.
Naleśniki z malinami
CIASTO NALEŚNIKOWE
2 jajka
2 łyżki mąki
szklanka mleka
szczypta soli
DODATKOWO
pół szklanki malin
1/3 szklanki cukru
cukier puder do posypania
olej do smażenia
Do garnka wlewamy mleko, wybijamy jajka, dodajemy sól oraz mąkę. Mikserem na wysokich obrotach ucieramy ciasto. Ciasto powinno być niezbyt gęste, aby się dobrze lało na patelnię (gdy jest zbyt rzadkie dodajemy mąki, a za gęste odrobinę mleka).
Na patelni rozgrzewamy olej i pieczemy cienkie naleśniki z obu stron na złoty kolor. Maliny rozcieramy z cukrem i smarujemy naleśniki, zwijamy na pół. Ciepłe posypujemy cukrem pudrem.
Malinowe omlety
2 jajka
2 łyżki mąki
2 łyżki wody
4 łyżki cukru
200 ml malin
olej do smażenia
Na sam początek maliny włożyć do wysokiego naczynia, dodać 2 łyżki cukru i dokładnie zmiksować.
W osobnym naczyniu wybić jajka, dodać wodę, mąkę oraz 2 łyżki cukru i mikserem to zmiksować.
Pod koniec miksowania dodajemy zmiksowane maliny z cukrem (gdy będzie ciasto zbyt rzadkie dodać jeszcze mąki).
Gotowe ciasto pieczemy na rozgrzanym tłuszczu. Omlety powinny mieć grubość około 1 cm.
Naleśniki z jagodami i jabłkiem
CIASTO
2 jajka
pół szklanki mleka
3/4 szklanki mąki
1 łyżka cukru
FARSZ
1 jabłko
pół szklanki jagód
1 łyżeczka cukru
cukier puder do posypania
Jajka wbić do garnka, dodać mleko, cukier oraz mąkę. Mikserem wszystko dokładnie wymieszać (ciasto ma być lejące).
Do miseczki dać jagody oraz obrane i starte na grubych oczkach jabłko, wsypać łyżeczkę cukru. Na patelni rozgrzewamy odrobinę tłuszczu i wlewamy ciasto. Pieczemy cienkie placuszki z obu stron. Upieczone wykładamy na talerz, dajemy jagody z jabłkiem i zwijamy.
Gotowe posypujemy cukrem pudrem.
Naleśniki francuskie
CIASTO
pół szklanki mleka
2 jajka
szczypta soli
3/4 szklanki mąki
NADZIENIE
20 dag sera żółtego
4 plastry szynki
20 dag pieczarek
ketchup do polania
Do garnka dać jajka, mleko oraz mąkę z solą. Mikserem dobrze wszystko wymieszać. Na rozgrzany tłuszcz lejemy ciasto, aby upiec naleśnik. Gdy upieczemy z jednej strony, przewracamy na drugą i kładziemy na połowie placka troszkę startego sera, na ser usmażone pieczarki, na pieczarkach kładziemy 2 plastry szynki, a na szynkę znowu trochę sera, przykrywamy drugą połową placka, dociskamy. Jeszcze przewracamy na drugą stronę, aby się ser roztopił. Gotowe polać ketchupem.
Placki z jagodami i malinami
1 jajko
1/4 l mleka
1 łyżka cukru
2 kopiate łyżki mąki
kopiata łyżka malin
kopiata łyżka jagód
Do dużego garnka lub miski wbić jajko, dodać mleko, cukier oraz mąkę. Mikserem wszystko dokładnie połączyć ze sobą. Następnie dodać jagody oraz maliny i delikatnie łyżką wymieszać owoce i delikatnie pocukrzyć.
Na rozgrzany tłuszcz kłaść po odrobinie ciasta i piec na złoty kolor z obu stron. Najlepiej smakują ciepłe.
Naleśniki z serem i kiełbasą krakowską
pół szklanki mleka
2 jajka
szczypta soli
3/4 szklanki mąki
20 dag sera żółtego
1/2 opakowania kiełbasy krakowskiej w słoiku
1 pomidor
Mąkę wymieszać z solą, dodać jajka i mleko. Całość wymieszać mikserem. Ser żółty zetrzeć na tarce. Pomidor pokroić w paski. Na rozgrzany tłuszcz wylać trochę ciasta, aż powstanie kółko na całą patelkę. Po chwili przełożyć na drugą stronę, i dać na połowę naleśnika trochę sera, kiełbasę spichlerza rusieckiego pokrojoną w kotkę i części pomidora, przykryć drugą stroną (bez dodatku).
Smażyć jeszcze chwilę z obu stron. Podawać ciepłe, polane np. keczupem. Smacznego.
Naleśniki dyniowe
Przepyszne naleśniki z dodatkiem puree z dyni, który nadaje im piękny żółto-pomarańczowy odcień. Proste w przygotowaniu, wyśmienite zarówno na słodko jak i wytrawnie. Polecam!
Składniki:
3 jajka
1 szkl mleka
3/4 szkl puree z dyni, np. domowej roboty
150 g mąki pszennej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
szczypta gałki muszkatołowej
1 łyżka oleju
szczypta soli
2-3 łyżki cukru (pomijamy, jeśli chcemy naleśniki na wytrawnie)
Przygotowanie:
Wszystkie składniki zmiksować mikserem do uzyskania jednolitego, gładkiego ciasta (owinno mieć konsystencję gęstej śmietany.) Schłodzić w lodówce 30 minut. Po tym czasie na rozgrzaną patelnię z niewielką ilością tłuszczu nakładać porcje ciasta i rozprowadzić po patelni. Smażyć z obu stron do zarumienienia. Podawać na ciepło z ulubionymi dodatkami, np. dżemem lub na wytrawnie. Smacznego!
Placuszki dyniowe
Składniki: (na około 20 placuszków)
2 jajka
220 g puree z dyni, np. z domowej roboty
1 łyżka oleju
1/4 szkl mleka
3 łyżki cukru
80 g mąki pszennej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
Przygotowanie:
Jajka roztrzepać w misce, dodać resztę składników i dobrze wymieszać za pomocą trzepaczki. Na rozgrzaną patelnię (bez tłuszczu!) nakładać porcję masy (1 placuszek=1 łyżka masy) Smażyć z obu stron do zarumienienia. Podawać na ciepło, np. z twarogiem, malinami i miodem. Smacznego!
Gryczane placuszki z łuską gryczaną
Zdrowe placuszki z dodatkiem łuski gryczanej, która jest cennym źródłem błonnika, witamin z grupy B, wielu minerałów (żelazo, cynk, wapń, potas, magnez, mangan) oraz przeciwutleniaczy. Jest doskonała jako dodatek do musli, jogurtu, sosów czy właśnie placuszków 😉 Te są przepyszne! Każdy może sobie na nie pozwolić, nawet osoby na diecie. Bardzo proste i szybkie w przygotowaniu. Serdecznie polecam!
Składniki:
Ciasto:
70 g mąki gryczanej
50 g mąki pszennej pełnoziarnistej
2 łyżki łuski gryczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
150 ml mleka
1/2 banana
1 jajko
Dodatkowo:
miód, owoce do podania
Przygotowanie:
Banana rozgnieść widelcem. Jajko roztrzepać w misce, dodać resztę składników i dobrze wymieszać. Na rozgrzaną patelnie (bez tłuszczu) nakładać porcje ciasta. Smażyć z obu stron do zarumienienia. Podawać na ciepło z ulubionymi dodatkami.
Racuchy drożdżowe
Babcine racuchy drożdżowe. Niezwykle puszyste i leciutkie. Robione w polskich domach od bardzo dawna! Racuszki z tego przepisu są naprawdę doskonałe, takie jakie jadłam jak byłam mała. Serdecznie polecam wypróbować. Poezja 😉
Składniki: (na około 20 racuszków)
Ciasto:
40 g świeżych drożdży lub 20 g drożdży suchych
500 g mąki pszennej
1 małe jajko
1,5 szkl. letniego mleka
szczypta soli
2 łyżki cukru
Dodatkowo:
2 jabłka (opcjonalnie)
olej do smażenia
cukier puder do posypania
Przygotowanie:
1. Ciasto: Suche drożdże wymieszać z mąką, cukrem oraz solą ( ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn!) Dodać pozostałe składniki i dobrze wyrobić mikserem z końcówkami do ciasta drożdżowego. Wyrobione ciasto powinno być klejące, ale nie zbyt rzadkie. Przykryć naczynie z ciastem ściereczką i odstawić na około 60-90 minut do podwojenia objętości. Po tym czasie do ciasta można dodać obrane i pokrojone wcześniej w drobną kostkę jabłka.
2. Na rozgrzany olej nakładać porcje ciasta (ja pomogłam sobie dwoma łyżkami zamoczonymi uprzednio we wrzątku, dzięki czemu ciasto się nie kleiło do łyżek) Ważne, by olej nie był zbyt gorący, ponieważ skutkuje to szybkim zarumienieniu się racuszków, które w środku będą surowe. Nie może mieć również zbyt niskiej temperatury-racuszki nasiąkną tłuszczem. Smażyć z obu stron do ładnego zarumienienia. Odsączać na papierowym ręczniku. Podawać na ciepło z ulubionymi dodatkami. Jeśli pozostaną na następny dzień, w łatwy sposób można przywrócić im świeżość. Wystarczy je chwilkę podgrzać w mikrofalówce. Smacznego!
OWSIANE PLACUSZKI Z SUSZONĄ ŻURAWINĄ
Suszona żurawina dodana do najprostszych placuszków smakuje wybornie! Jedne z moich ulubionych. Polecam!
Składniki: (na około 8 placuszków)
3/4 szkl. płatków owsianych
1 duże jajko
50 g mąki pszennej pełnoziarnistej
2 łyżki oleju
300 g gęstego jogurtu naturalnego
1 łyżka cukru trzcinowego
1 łyżeczka sody oczyszczonej
100 g posiekanej, suszonej żurawiny
Przygotowanie:
Jajko roztrzepać za pomocą trzepaczki w misce, dodać pozostałe składniki i dobrze wymieszać. Porcje ciasta nakładać na rozgrzaną patelnię (bez tłuszczu!). Smażyć z obu stron do zarumienienia. Podawać na ciepło, np. z miodem, jogurtem. Smacznego!
Mam jeszcze jeden sprawdzony i przepis na obłędne w smaku placuszki – Z SERKA WIEJSKIEGO Z JABŁKIEM, CYNAMONEM I KARDAMONEM.
Składniki:
200 g serka wiejskiego
2 jajka
5-6 łyżek mąki krupczatki
1 duże jabłko
1 płaska łyżeczka cukru
1 łyżka miodu
1 łyżka oleju
1/2 łyżeczki cynamonu
szczypta kardamonu
Sposób przygotowania:
Białka ubijamy z cukrem na sztywno, następnie dodajemy żółtka, miód i serek wiejski (wraz z serwatką) i olej. Krótko miksujemy. Do ciasta dodajemy starte na grubych oczkach jabłko, cynamon, kardamon i mąkę – mieszamy łyżką (ciasto powinno mieć konsystencję jak na racuchy). Smażymy z obu stron na złoty kolor na suchej, mocno rozgrzanej patelni teflonowej lub ceramicznej (ewentualnie można przed pierwszym smażeniem przetrzeć odrobiną oleju).
mail: kolorowyprzepisownik@gmail.com
Zdjęcie będzie na fb 😉
Moje najlepsze placuszki to: PANCAKES Z CHILI „DWIE CZEKOLADY”
Składniki (na 10-11 placuszków):
1/2 tabliczki gorzkiej czekolady
1/2 tabliczki mlecznej czekolady z truskawkami
1/2 szkl. mleka
1/2 szkl. mąki krupczatki
1 jajko
1/2 łyżeczki sody
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka słodkiego kakao
szczypta chili
Sposób wykonania:
Do rondelka wlewamy mleko, dodajemy obie czekolady w kostkach i podgrzewamy cały czas mieszając do rozpuszczenia. Na koniec dodajemy szczyptę chili. Studzimy.
Jajko ubijamy do białości, dodajemy sodę, proszek do pieczenia, kakao i ostudzoną masę czekoladowo-mleczną. Miksujemy do połączenia i dodajemy mąkę. Ponownie miksujemy (powinno mieć konsystencję gęstej śmietany).
Patelnię teflonową lub ceramiczną mocno rozgrzewamy, łyżką wykładamy ciasto i formujemy małe placuszki. Smażymy bez tłuszczu z obu stron.
mail: kolorowyprzepisownik@gmail.com
Zdjęcie wrzucę na fp bloga 😉
Składniki (na około 15 placuszków):
500g mąki
2 jajka
350 ml mleka
4 czubate łyżki cukru
40 ml oleju
szczypta soli
1 opakowanie cukru waniliowego
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
3/4 łyżeczki olejku eterycznego cytrynowego
3 duże jabłka
Wykonanie:
Mąkę przesiać, wbić jajka, wlać mleko, dodać cukier, olej, cukier waniliowy, proszek po pieczenia i szczyptę soli, zmiksować. W międzyczasie obrać jabłka i potarkować. Potarkowane jabłka dodać do masy naleśnikowej i wymieszać. Smażyć na rozgrzanej patelni, (jeden placuszek około pół małej chochelki) na średnim ogniu, aby placuszki dopiekły się w środku, a tym samym nie spaliły na wierzchu. Można podawać z jogurtem owocowym lub posypać cukrem puder, gdy ostygną.
Dzień dobry szanowna komisjo!
Jest rok 1985.Początek rozpadu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i całego bloku wschodniego.Dokonano pierwszego udanego przeszczepu serca pod patronatem profesora Zbigniewa Religi. U nas w domu dzień jak co dzień. Szykujemy się do szkoły. Uśmiechy, gwizdy i popychanki.Mama krząta się w kuchni. Kroi się chleb z GS-u, który można jeść kilka dni po zakupie,który nie kruszy się, ani nie pleśnieje przechowywany w domu. Do tego kawa zbożowa z mlekiem z wielkiego termosu. Takie śniadania to była u nas tradycja. Popołudniami mama była jeszcze w pracy. Radziliśmy sobie sami.I wówczas najstarsza siostra czarowała coś na słodko. Ten przepis zachował się w rodzinie do dzisiaj i z wielkim sentymentem go powielamy!
Oto historyczne placuszki z kaszy mannej!
Składniki:
1 jajko (osobno białko i żółtko)
1/2 szklanki kaszki manny błyskawicznej
1/2 szklanki mleka
1 dojrzały banan
1 łyżeczka rodzynek
Do szklanki wlewamy mleko, wsypujemy kaszkę, mieszamy i odstawiamy na ok. 15-20 minut, by kaszka napęczniała. Banana obieramy i rozgniatamy widelcem na papkę.
Rodzynki kroimy w drobną kostkę.
Mieszamy namoczoną w mleku kaszkę z rodzynkami, bananem i żółtkiem.
Białko ubijamy na pianę, dodajemy do pozostałych składników i mieszamy.
Rozgrzewamy suchą patelnię (ja używam teflonowej z ikea), łyżką nakładamy niewielką ilość ciasta i smażymy placuszek tylko do momentu, aż się zarumieni z obu stron.
Gotowe:)
Zamiast banana można dać miód, syrop klonowy, starte jabłko lub warzywa:)
/1 porcja/
– 60g mąki (żytnia i pszenna 1:1)
– 1 łyżeczka naturalnego kakao
– 1 czubata łyżeczka cukru trzcinowego
– 100ml jogurtu greckiego
– 1 jajko
– 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
– 1/3 łyżeczki sody oczyszczonej
– 1/3 laski wanilii*
– szczypta soli
– dodatki: twarożek naturalny i syrop karmelowy
Mąki mieszamy z cukrem, proszkiem do pieczenia i sodą oczyszczoną. Dodajemy żółtko, jogurt naturalny i miksujemy razem składniki. W osobnym naczyniu ubijamy białko ze szczyptą soli. Dodajemy do masy. Rozdzielamy ciasto na pancakes na dwie porcje: do jednej dodajemy ekstrakt z wanilii, do drugiej naturalne kakao. Smażymy na rozgrzanej patelni o nieprzywierającej powłoce. Gotowe placki układamy naprzemiennie pod względem koloru: na każdym placku rozsmarowujemy niewielką ilość twarożku, konfitury, sosu lub innych słodkich dodatków.
*można zastąpić dodatkiem cukru lub olejku wanilinowego – w przypadku dodatku cukru wanilinowego, odpowiednio zmniejszamy ilość cukru trzcinowego
Zdjęcia – z mojego bloga – : 🙂
1. http://2.bp.blogspot.com/-hCGU_RBjULo/UvpqOxY5keI/AAAAAAAALI4/qPKp5lRSp5M/s1600/Obraz+1297.jpg
2. http://1.bp.blogspot.com/-t6aMObvKEeA/UvppPMDVRiI/AAAAAAAALIw/l_Y0XLthTfI/s1600/Obraz+1300.jpg
3. http://2.bp.blogspot.com/-bMh8h–nIoE/Uvpq5lwiVOI/AAAAAAAALJA/Y_6I_WXdd0w/s1600/Obraz+1298.jpg
4. http://4.bp.blogspot.com/-cbDgoIMnI_E/UvplnSQ0c4I/AAAAAAAALIQ/IpoDx–7kuk/s1600/Obraz+1302.jpg
Wegańskie placuszki na słodko z… buraków!
Składniki na 1 porcję:
1 ugotowany i starty burak
1 łyżeczka zmielonego siemienia lnianego + 3 łyżki ciepłej wody
1 łyżeczka kakao naturalnego
60 g mąki ryżowej (ok. 5 łyżek)
2 łyżeczki stewii
1/2 łyżeczki sody
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
+ woda do uzyskania odpowiedniej konsystencji
Przygotowanie:
Siemienie lniane zalać wodą i odstawić. Buraka wumieszać z sodą, stewią i proszkiem do pieczenia. Dodać kakao oraz siemienie lniane. Dodać wodę aby uzyskać lepką konsystencję. Odstawić na ok. 15 minut. Smażyć na suchej patelni teflonowej lub wysmarowanej niewielką ilością oleju roślinnego, np. rzepakowego. Podawać z ulubionymi dodatkami.
Racuchy z jabłkami na mące gryczanej (bezglutenowe) – smakowały nawet mojemu mężowi, który jest dosyć wybrednym osobnikiem :).
Składniki:
200g serka naturalnego typu Bieluch
płaska łyżeczka sody oczyszczonej
jajko
łyżeczka cukru waniliowego
4 łyżki mąki gryczanej
2 jabłka obrane i pokrojone w kostkę
miód lub syrop klonowy do polania (opcjonalnie)
Wykonanie:
Wszystkie składniki poza jabłkami i miodem zmiksować lub porządnie połączyć w misce. Na koniec wsypać pokrojone jabłka i wymieszać.
Smażyć na patelni beztłuszczowej lub na cienkiej warstwie dobrze rozgrzanego tłuszczu (masła, oleju kokosowego).
Po usmażeniu polać miodem, syropem klonowym lub spożywać saute.
W mojej rodzinie ten przepis jest od lat, nazywamy te placuszki po prostu placki serowe, niestety wszystko robi się na oko 😉 ale po kilku partiach nabiera się wprawy co do konsystencji. Potrzebujemy 500 g twarogu półtłustego (najlepiej dosyć zwartego), 1 jajko duże, pół łyżeczki soli, 1 łyżeczkę sody i mąkę – tyle by ciasto było dosyć zwarte i dało się wałkować. Ciasto zagniatamy, wałkujemy na grubość około 0,5 cm, wycinamy foremką kółka (może być też szklanką) i smażymy po kilka minut z każdej strony. Najlepsze są jeszcze gorące 🙂
Naleśniki – przepis podstawowy
Przepisów na ciasto naleśnikowe jest wiele.. i ten jest tylko jednym z kilku, które robię na co dzień.
W tych bazowych naleśnikach skupiamy się na dużej ilości jajek oraz dodatku maślanki zamiast mleka. Nie są one ani słodkie, ani słone. Ty decydujesz jaki będzie ich finalny smak, poprzez wybranie nadzienia.
Ilość sztuk: 12 dużych naleśników średnicy 23 cm
Składniki:
• 5 średnich jaj
• 250 ml wody – szklanka
• 150 ml rzadkiego kefiru/maślanki
• 150 g mąki pszennej
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia
• 4 łyżki oleju
Wszystkie składniki dodawaj do wysokiej miski jedne po drugich. Kolejność nie ma znaczenia. Pamiętaj o tym, by do ciasta dodać również olej. Miksuj ciasto przez kilka minut na gładką, by pozbyć się ewentualnych grudek. Odstaw na bok na 30 minut.
Nagrzej lekko natłuszczoną, płaską patelnię – najlepiej specjalnie przystosowaną do smażenia naleśników.
Zamieszaj ciasto i małą chochlą odmierz porcję na naleśnika. Wylej na patelnię tylko tyle ciasta, by masa przykryła powierzchnię patelni. Naleśniki mają być cienkie.
Po 30 sekundach przewracaj na drugą stronę. Druga strona potrzebuje o połowę mniej czasu. Tutaj może Ci się przydać płaska łopatka do przewracania naleśników.
Uwagi
– Zanim zaczniesz smażyć pamiętaj, że Twój pierwszy naleśnik nie wyląduje w koszu, jeśli cierpliwie poczekasz aż patelnia dobrze się nagrzeje.
– Po dodaniu oleju do ciasta, nie ma potrzeby za każdym razem natłuszczać patelni. Naleśniki nie będą przywierały.
– By uniknąć wysuszenia usmażonych już naleśników przykryj je bawełnianą ściereczką.
Po usmażeniu naleśników zostaje tylko decyzja z czym je zrobisz. Polecam Ci jabłka prażone z cynamonem i goździkami.
Bardzo ciekawą propozycją są również masło kakaowe z awokado 🙂
Cześć 🙂
A ja podam przepis szybki, bezglutenowy i FIT bo jestem mamą walczącą z niedoczynnością tarczycy.
Jest to omlet smażony na teflonie bez tłuszczu.
Składniki:
50 g płatków jaglanych
3 jaja
2 łyżki miodu
cynamon i kardamon do smaku
1 jabłko
garść wiórek kokosowych
10 g rodzynek
aromat waniliowy do smaku
Wykonanie jest banalnie proste: wszystkie składniki wrzucamy do miski, blendujemy na gładką masę (jabłko obieramy i wydłubujemy gniazdo). Na rozgrzanej patelni teflonowej wylewamy masę, smażymuz obu stron an rumiano koniecznie pod przykryciem!
Serwujemy z musem z jogurtu greckiego z dżemem porzeczkowym, lub rozpuszczonymi kostkami gorzkiej czekolady – pijemy z kawką i nie mamy wyrzutów sumienia 🙂
Smacznego :)/Anna Chomiak
A ja polecam obłędny pieczony naleśnik, u mnie z boskim zestawieniem banana i karmelowej czekolady, ale dodatki można zmieniać według tego na co akurat mamy ochotę 🙂
Dutch baby czyli pieczony naleśnik z bananami i karmelową czekoladą
Ciasto:
2/3 szklanki mąki
2/3 szklanki mleka
4 jajka
1 łyżeczka brązowego cukru
Dodatkowo:
1 łyżeczka masła
1 banan
1/2 tabliczki czekolady karmelowej Wedel
Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni.
Do miseczki przesiewamy mąkę, dodajemy cukier , wbijamy jajka, wlewamy mleko i mieszamy wszystko za pomocą miksera na jednolite gładkie ciasto.
Formę do pieczenia smarujemy masłem i wylewamy przygotowane wcześniej ciasto. Pieczemy je 20-25 minut.
Czekoladę rozpuszczamy na parze lub w kuchence mikrofalowej – odstawiamy na bok.
Banana obieramy kroimy w plasterki.
Upieczonego naleśnika wyjmujemy z piekarnika na wierzchu układamy pokrojonego banana i polewamy roztopioną karmelową czekoladą Wedla, serwujemy od razu, smacznego ; )
Już się biorę do pracy 🙂
A ja proponuję delikatne placuszki bananowo-owsiane:
2 banany
po 2 czubate łyżki otrębów pszennych, owsianych, żytnich
1 łyżka siemienia lnianego
1 jajko
szczypta soli
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i usmażyć placuszki.
Kiedy wystygną posmarować kremowym serkiem i musem żurawinowym:
3 łyżki żurawiny
20 ml rumu
szklanka wody
Wszystkie składniki gotować aż sos się zredukuje.
Na końcu placuszki delikatnie oprószyć świeżo mielonym kolorowym pieprzem.
Czekoladowe naleśniki Naleśniki
2 jajka
2 szklanki mleka
1 szklanka wody gazowanej
1,5 szklanki maki pszennej
1 łyżka cukru
2 łyżki oleju
2 czekolady mleczne
dżem
(Ilość produktów podana w przybliżeniu, zawsze dodaje na oko 🙂 )
szklankę mleka,wode, jajka i mąkę rozmieszamy razem. Jeśli ciasto wydaje się zbyt rzadkie, należy dodać trochę mąki, aż do zadowalającego efektu. Czekoladę zetrzeć na tarce i dosypać do ciasta. Smażyć naleśniki bez oleju. Drugą czekoladę roztopić w drugiej szklance mleka. Smarować naleśniki dowolnym dżemem i polać roztopioną czekoladą. Pycha. Smacznego 🙂
Naleśniki z mięsem mielonym i pieczarkami
NALEŚNIKI
pół litra mleka
30 dag mąki
2 jajka
szczypta soli
FARSZ
80 dag mięsa mielonego
50 dag pieczarek
2 cebule
sól
pieprz
tłuszcz do smażenia
SOS
pół margaryny
2 łyżki mąki
pół litra mleka
sól
pieprz
DODATKOWO
30 dag sera żółtego
garść zielonej pietruszki
NALEŚNIKI: Do garnka wlać mleko dodać sól, jajka oraz mąkę. Wszystko dokładnie wymieszać mikserem (w razie potrzeby dodać mąki, aby ciasto dobrze się lało). Na patelni smażyć cienkie naleśniki.
FARSZ: Na drugiej patelni podsmażyć na odrobinie tłuszczu cebulę pokrojoną w kostkę. Gdy delikatnie się zrumieni dodać pokrojone pieczarki i dalej smażyć. Odrobinę posolić. Następnie podsmażyć na odrobinie tłuszczu mięso mielone. Gdy wszystko mamy usmażone, łączymy mięso oraz pieczarki z cebulą. Posolić i popieprzyć do smaku. Na upieczone naleśniki nakładamy farsz, zwijamy i układamy na wysmarowanej tłuszczem brytfance jeden obok drugiego.
SOS: Margarynę roztopić dodać mąkę i delikatnie zrumienić. Gdy zacznie gęstnieć dodać mleko, chwilę zagotować ciągle mieszając. Przyprawić solą i pieprzem Sosem polać naleśniki (sos musi być dość gęsty). A na sos zetrzeć ser żółty. Zapiekać w 180 st około 40 min Ciepłe posypać natką pietruszki.
http://www.mojekuchennehobby.pl/2015/11/nalesniki-z-miesem-mielonym-i.html Tutaj przepis i zdjęcia.
pozdrawiam
Małgorzata Gębala
Sam raczej specjalnego przepsisu nie mam, ale chętnie skorzystam z waszych 🙂
Witam,
Mój przepis na placuszki jest mega prosty i zdrowy.
Najlepsze placki to placki z cukinii.
Na początku łączę 3 łyżki mąki pszennej z jajkiem, 2 łyżkami mleka. Następnie ładnie proszę mojego męża o starcie cukinii na tarce. Gdy już się zgodzi i wykona zadanie dodaje startą cukinię do wcześniej przygotowanej masy. Mieszam ciasto rózgą (wcale nie tak przekonuje męża do pomocy), żeby nie było grudek. Potem już tylko nakładam na rozgrzaną patelnie z olejem po jednej porcji wielkości łyżki stołowej i smażę aż się zarumienią przewracając od czasu do czas. Pycha!
Witam, mam przepis na proste w przygotowaniu a w szczególności zdrowe placuszki które są idealne na śniadanie
Potrzebne nam będą :
-2 jajka( same białka)
-pół szklanki płatków owsianych
-2 banany
-2 łyzki mleka kokosowego ( może byc zwykłe)
-szczypta cynamonu
-szczypta proszku do pieczenia
-Jeżeli ktoś posiada może być miarka odżywki proteinowej ( polecam smak czekoladowy, z bananem tworzy idealne połączenie)
Wszstko należy zmiksować,bądź zblędować a patelnie telfonową posmarować kroplą oleju ( idealny bedzie do tego pedzel kuchenny) i zmażyc placuszki dopoki się nie zaruzmienią z dwóch stron. W wakacje mozna podawać z owocami sezonowymi tj: truskawki czy Maliny
Idealne, lekkie,zdrowe i wartosciowe sniadanie! Takie placuszki kazdy będzie umiał przygotować :))
Polecam
Bananowy placuszek
Dietetyczny placuszek z mąki razowej w połączeniu ze słodkością karmelizowanych bananów to idealny pomysł na dostarczenie energii każdego dnia. Świetnym uzupełnieniem tego wyjątkowego placuszka jest dodatek mieszanki bakalii, który podkreśla jego doskonały smak. Bananowy placuszek jest idealnym pomysłem
na perfekcyjne śniadanie.
Składniki na 2 porcje:
4 jajka
4 łyżki mąki razowej
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżeczki cukru wanilinowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
masło do smażenia
2 opakowania serka homogenizowanego waniliowego ( 2 x 150g)
3 banany
2 łyżeczki cukru
12 kostek gorzkiej czekolady (80% kakao)
2 łyżki mleka
10 łyżek mieszanki bakaliowej Bakalland ( żurawina, migdał, nerkowiec)
3 łyżki rodzynek Bakalland
Wykonanie:
1. Białka oddzielić od żółtek, ubić je na sztywno z dodatkiem szczypty soli. Następnie dodać żółtka, nadal miksując dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia.
2. Połowę masy jajecznej wylać na patelnię natłuszczoną masłem. Usmażyć z obydwu stron na złoty kolor. Z pozostałej porcji masy jajecznej usmażyć drugiego placuszka.
3. Banany obrać, przekroić wzdłuż na dwie części. Karmelizować na patelni wysmarowanej masłem z dodatkiem 3 łyżek wody i 2 łyżeczek cukru przez około 1 minutę na każdej ze stron.
4. Gotowe placki posmarować serkiem waniliowym, ułożyć po 3 kawałki banana i złożyć na pół.
5. Czekoladę rozpuścić w dwóch łyżkach mleka. Płynną czekoladą polać wierzch każdego placuszka oraz posypać bakaliami.
STUNINGOWANE NALEŚNIKI
Ciasto naleśnikowe
Składniki:
2 szklanki mąki pszennej
2 szklanki mleka
szczypta soli
2 jajka
1/3 szklanki oleju
1/2 szklanki wody mineralnej
Przygotowanie:
Przesiewamy mąkę, a następnie dokładnie mieszamy wszystkie składniki. Rozgrzewamy patelnię (ok. 20 cm), a następnie smażymy po porcji ciasta (3/4 chochelki) z obu stron.
Bita śmietana
Składniki:
śmietana kremówka 30% lub 36 % (dobrze schłodzona!)
3 płaskie łyżki cukru pudru
1/2 łyżeczki soku z cytryny
1 łyżeczka cukru waniliowego
Przygotowanie:
Śmietanę ubijać w dobrze schłodzonej metalowej misce. Gdy zgęstnieje, dodajemy pozostałe składniki i ubijamy na sztywno.
Naleśniki
Składniki:
dżem o dowolnym smaku
syrop klonowy
rodzynki
orzechy (rozdrobnione)
opcjonalnie: bakalie lub suszone owoce
Przygotowanie:
Na każdy naleśnik kładziemy porcję dżemu – smak zależnie od upodobań. Zawijamy, następnie kładziemy na talerzyku po 1-2 naleśniki, zalewamy sporą porcją bitej śmietany, dekorujemy rozdrobnionymi orzeszkami, rodzynkami lub innymi owocami i polewamy syropem klonowym.
Życzę smacznego!
Przedstawiam prosty, zdrowy i pyszny przepis na żytnie pancakes, idealny na śniadanko dla zapracowanych i żyjących w biegu. 🙂
Składniki na pancakes (1 porcja, ok. 6 sztuk)
– 3 łyżki mąki żytniej
– 2 łyżki mleka
– 2 łyżki jogurtu naturalnego
– 1 jajko
– 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
– 1 łyżeczka niesłodzonego kakao
– 1 łyżka wiórek kokosowych
– 1 łyżeczka stewii
Sposób przygotowania :
1. Mieszamy wszystkie składniki w jednej misce.
2. Rozgrzewamy na patelni masło (można spróbować pominąć ten punkt, moje smażyły się bez tłuszczu).
3. Nakładamy po jednej łyżce masy na jeden placuszek i smażymy przez chwilkę, po czym obracamy na drugą stronę.
Jedna porcja zawiera : ok. 342 kcal, 14 g białka, 12,5 g tłuszczu, 37 g węglowodanów.
Składniki na twarożek :
– 3 łyżki chudego sera białego,
– 2 łyżki jogurtu naturalnego
– 1 kopiasta łyżeczka wiórek kokosowych
– 0.5 łyżeczki stewii
Sposób przygotowania :
1. Zmielić w młynku do kawy wiórki kokosowe.
2. Wszystkie składniki wymieszać w miseczce.
3. Polać stworzonym twarożkiem placuszki. 🙂
http://slodkajakstewia.blogspot.com/2015/11/kakaowo-kokosowo-zytnie-pancakes.html ten link zawiera przepis wraz ze zdjęciami potrawy, pochodzi z mojego bloga.
Pozdrawiam ! 🙂
Moje ukochane naleśniki, są tak pyszne i puszyste dzięki temu, że podczas wyrabiania ciasta ubijam białko „na sztywno” i delikatnie dodaję je do masy przed samym pieczeniem, za nim zdoła opaść (np. dodając dwa jajka do masy, oddzialam białko, i właśnie z tych dwóch jaj ubijam pianę, a żółtka miksuję z pozostałą masą), a kolejnym sekretem moich naleśników jest cukier wanilinowy, który dodaje wspaniały aromat. Najbardziej lubię moje naleśniki w środku z dżemem truskawkowym- własnej roboty, a wierzch polany serkiem waniliowym „Danio”, który dodatkowo na koniec opruszam przez sitko kakaem, jeśli jest sezon układam świeże truskawki.
PRZEPRASZAM ZA STYLISTYKĘ! Ale tak kocham Anię, że pisałam to żeby jak najszybciej dostać szansę, na wygranie.
Ściskam :*
Sylwia
Ja racuszki najbardziej lubię – cytując autorkę książki – w wersji „Pysznie i na słodko” 😉 Jeśli przy okazji jeszcze jest zdrowo, to już pełnia szczęścia! Poniżej przesyłam przepis na szybkie owsiane racuszki, które są ulubionym śniadaniem mojej rodziny. Smacznego!
Owsiane racuszki z musem truskawkowym
50 g płatków owsianych,
pół opakowania serka wiejskiego (ok. 75 g),
białko z 1 dużego jajka,
łyżeczka cynamonu,
łyżeczka miodu,
150 g truskawek świeżych lub mrożonych,
50 g jogurtu naturalnego,
łyżka miodu,
łyżeczka oleju rzepakowego do smażenia
Płatki owsiane, serek wiejski, białko miksujemy blenderem na jednolitą masę, następnie dodajemy łyżeczkę cynamonu i łyżeczkę miodu i miksujemy/mieszamy do połączenia się składników.
Łyżeczkę oleju rozprowadzamy pędzelkiem na teflonowej patelni. Następnie „ciasto” wykładamy na patelnię formując niewielkie racuszki. Obsmażamy z obu stron do momentu zarumienienia.
Truskawki miksujemy z łyżką miodu i jogurtem naturalnym. Racuszki podajemy z owocowym musem (polane lub mus w osobnej miseczce).
PLACUSZKI Z KASZY GRYCZANEJ
/przepis własny/
pół woreczka ugotowanej na mleku kaszy gryczanej palonej (150 g)
3 łyżki mąki pszennej pełnoziarnistej
jajko
aromat migdałowy
łyżeczka syropu daktylowego
szczypta soli
szczypta sody
łyżeczka oleju kokosowego
Kaszę łączymy z pozostałymi składnikami za pomocą blendera. Olej kokosowy roztapiamy na patelni. Łyżką kładziemy porcje ciasta. Smażymy około 4 minut z każdej strony. Następnie podajemy z ulubionymi dodatkami.
Smacznego!
Puszyste i słodkie racuszki – to moje wspomnienie dzieciństwa, ciepłego rodzinnego domu. I właśnie do takich wspomnień często powracam 🙂
W moim przepisie proponuję racuszki na maślance – szybkie, proste i co najważniejsze – wyjątkowo smaczne!
Potrzebujemy: (na około 25 racuszków)
– 3 jabłka
– 2 jajka
– 300 ml naturalnej maślanki
– ok. 300 g mąki
– czubata łyżeczka sody
– szczypta soli
– olej do smażenia
Przygotowanie:
Jabłuszka obieramy ze skórki, dzielimy na ćwiartki, które raz jeszcze dzielimy wzdłuż na pół. Następnie usuwamy owocnię i kroimy na drobne paseczki. Kilka kawałków jabłek możemy zetrzeć na tarce, na grubych oczkach.
Do miski wbijamy 2 jajka, roztrzepujemy. Do nich dodajemy maślankę i raz jeszcze intensywnie mieszamy. Kolejno przesypujemy mąkę, sodę oraz szczyptę soli. Wszystko razem mieszamy do połączenia się składników – masa powinna być dość gęsta, tak by nie spadała płynnie i zbyt szybko z łyżki, ale też nie na tyle gęsta by w ogóle z niej nie spadała 🙂 Gdy nasza masa racuszkowa jest już odpowiednia, dodajemy skrojone jabłuszka i mieszamy.
Rozgrzewamy patelnię, dodajemy olej i skręcamy palnik na średnią moc. Po chwili, gdy olej będzie już rozgrzany, możemy smażyć pierwsze racuszki. Masę racuszkową nakładamy łyżką – z jednej czubatej łyżki wychodzi jeden racuszek. Smażymy – gdy racuszek zarumieni się pod spodem, przewracamy na drugą stronę i powtarzamy smażenie. Po chwili racuszki są gotowe. Wykładamy na ręczniki papierowe, aby racuszki oddały nadmiar oleju.
Bezpośrednio przed podaniem racuchy posypujemy cukrem pudrem. Talerz można wzbogacić również innymi dodatkami – konfiturą, miodem czy owocami. Każde połączenie jest przepyszne!
Smacznego!
Uwielbiam, wszelkiego rodzaju mączne potrawy. Moją ulubioną są racuchy z karmelizowanymi na maśle gruszkami. Kojarzą mi się z domem mojej babci, gdy na mój przyjazd wszędzie roztaczał się cudowny zapach smażonych racuszków.
Oto przepis:
ciasto:
15 g drożdży
2 łyżeczki cukru
100 ml mleka
100 g mąki tortowej
1 jajko
i olej do smażenia
gruszki:
1 łyżka masła
2 łyżeczki cukru
2 gruszki
Przygotowanie:
Ucieramy drożdże razem z cukrem i dodajemy ciepłe mleko oraz połowę mąki. Zostawiamy do wyrośnięcia. Gdy rozczyn już wyrośnie dodajemy pozostałą mąkę, jajko i smażymy na złoto.
Na patelni karmelizujemy cukier, gdy osiągnie barwę bursztynową dodajemy masło i gruszki. Karmelizujemy do momentu, aż wszystkie gruszki dokładnie pokryją się karmelem.
Układamy racuszki na talerzu, na każdy nakładamy kawałek gruszki i posypujemy cukrem pudrem.
Smacznego!!!!
Jestem ogromną fanką jabłek szczególnie tych z własnego sadu. Są one najbardziej soczyste i najsłodsze. Wykorzystuję je na różne sposoby, ale najczęściej przyrządzam z nich w sezonie racuchy. Potrzebne będą:
3-4 jabłka średniej wielkości
1 jajko
ok. 3/4-1 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka cukru
ok. 2 szklanki mleka
cynamon w proszku
szczypta soli
olej i masło do smażenia
dużo miłości i radości
W misce roztrzepuję porządnie jajko z cukrem. Dodaję mleko i energicznie mieszam aż uzyskam pianę na wierzchu. Dodaję przesiane przez sitko mąkę, proszek do pieczenia, cynamon, sól i starte na grubych oczkach jabłka. Mieszam krótko do połączenia składników. Na patelni podgrzewam odrobinę masła i oleju. Smażę racuchy z obu stron aż uzyskają złoty kolor. Co jakiś czas dokładam masła i oleju, ponieważ wtedy są dużo smaczniejsze niż smażone na niewielkiej ilości tłuszczu. Podczas przygotowywania dodaję cały czas miłość i radość. Ta wersja jest dość „tłusta”, ale raz na jakiś czas można sobie na nią pozwolić, a różnica w smaku jest naprawdę ogromna.
Nie przepadam za racuchami, naleśniki przeważnie robię z jednego przepisu, zmieniam tylko nadzienie. Podam więc przepis na moje ulubione placuszki owsiane, idealne na pyszne śniadanko.
Obieram i ścieram na tarce jabłko, dodaje do tego 3 łyżki płatków owsianych, 2 łyżki otrąb pszennych, 1 jajko, łyżeczkę miodu i odrobinę cynamonu i kardamonu. Wszystkie składniki dokładnie mieszam. Na rozgrzaną patelnię z odrobiną oleju kokosowego nakładam łyżką porcje ciasta, formując placuszki i smażę z obu stron na złoto. Prosto, szybko i pysznie 🙂 Na słodko 🙂
Orkiszowe placuszki z frużeliną jagodową
Placuszki:
-1,5 szklanki mąki orkiszowej/ razowej orkiszowej
-1 jajko
-1 łyżeczka miodu
-1 szklanka jogurtu naturalnego
-szczypta soli
Frużelina jagodowa:
-250 g jagód
-3 łyżki cukru
-1 łyżka soku z cytryny
-1 łyżeczka mąki ziemniaczanej rozpuszczona w 1 łyżce wody
Wszystkie składniki na placuszki umieszczamy w misce i miksujemy do połączenia składników. Na rozgrzaną patelnie nakładamy porcje ciasta i smażymy na minimalnym ogniu do zarumienienia z obydwu stron.
W małym garnuszku wymieszać owoce z cukrem. Postawić na palniku o średniej mocy i podgrzewać do rozpuszczenia się cukru. Dodać cytrynę, wodę z mąką, dobrze wymieszać, zagotować, zdjąć z palnika.
Placuszki podawać z frużeliną
Najlepsze naleśniki jakie do tej pory jadłam to z mąki kasztanowej z kremem czekoladowym z awokado. Jest to bardzo dietetyczna i bezglutenowa wersja klasycznych naleśników.
Naleśniki:
1 jajko
pół szklanki mąki kasztanowej
pół szklanki wody gazowanej
opcjonalnie cynamon
olej kokosowy
Mąkę przesiewamy przez sito, dodajemy cynamon, żółtko, wodę i mieszamy aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Ubijamy białko i dodajemy do ciasta. Smażymy na oleju kokosowym.
Krem czekoladowy
1 dojrzałe awokado
1 banan
3 łyżeczki kakao
Miksujemy blendenderem wszystkie składniki, aż do uzyskania gładkiego kremu.
Naleśniki smarujemy kremem czekoladowym i zwijamy w ruloniki. Smacznego!
Mój ulubiony przepis na śniadaniowe omletonaleśniki 🙂
1 jajko
2 łyżki mąki tortowej
6 łyżek mleka
pół łyżeczki proszku do pieczenia
pół opakowania cukru wanilinowego
płaska łyżeczka cukru trzcinowego
Wszystkie składniki umieścić w misce, roztrzepać do gładkości(konsystencja ciasta naleśnikowego). Na rozgrzaną patelnię wlać łyżeczkę oleju, rozsmarować po patelni, wylać połowę ciasta równomiernie na gorącą patelnię. Po zrumienieniu odwrócić i smażyć 10 sekund. Tak samo postąpić z pozostałą połową ciasta.
Podawać z ulubionym dżemem, jogurtem, owocami, nutellą, bitą śmietaną, białym serem… z czym tylko sobie zamarzysz 😉
Pozdrawiam słodko 😀
Naleśniki z gruszkami to mój ulubiony przepis na jesiennie dni :) Wykorzystuje sezonowe owoce, jest niezwykle aromatyczny, a przy okazji prosty w przygotowaniu. Same naleśniki przygotowujemy w tradycyjny sposób: ok. 120 g mąki, 1 jajko, 200 ml mleka, 100 ml wody gazowanej, ok. 30 g roztopionego masła, 2 łyżki cukru (jeśli mamy naturalny cukier waniliowy to zachęcam do dodania, daje niesamowity aromat :)) oraz szczypta soli. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i smażymy na patelni. I teraz najważniejsze – waniliowe gruszki. Do 150 ml śmietanki kremówki należy dodać wyłuskaną laskę wanilii oraz 3 łyżki brązowego cukru i wszystko zagotować. Gotowy wywar odstawić na ok godzinę, by śmietanka nabrała waniliowego aromatu. W międzyczasie podsmażyć na maśle obrane i pokrojone w kostkę gruszki z dodatkiem 4 łyżek brązowego cukru. Jeszcze gorące nałożyć na naleśniki i polać waniliową śmietanką. Jesień na talerzu, polecam!:)
Najlepszy przepis na racuchy, to przepis mojej babci, która przekazała go mamie, a mama z kolei przekazała go mnie.
2 jajka
szczypta soli
1,5 łyżeczki sody
ok. 2 szklanki mąki
mała buteleczka mleka zsiadłego
1 jabłko
3 łyżeczki cukru
zapach waniliowy – kilka kropel
Jajka roztrzepuję z cukrem, zapachem, oraz ze szczyptą soli. Dolewam do tego mleko zsiadłe, mieszam. Na koniec dodaję mąkę, aż wszystko będzie gęste tak, że ciasto będzie można nakładać na patelnię łyżką. Do tego dodaję starte na jarzynówce jabłko.
Po usmażeniu racuchy delikatnie posypuję cukrem pudrem. Przepis prosty, ale wyśmienity i zawsze się udaje, a racuszki są pulchniutkie!
Składniki na ciasto naleśnikowe:
• 1 szklanka mleka
• 1 szklanka mąki
• 2 jajka
• 3 łyżki cukru
• 2 łyżki oleju
• szczypta soli
Składniki na karmelizowane banany:
• 2 banany
• 2 łyżki cukru
• 1 łyżka masła
• 2 łyżki likieru
• 1/2 łyżeczki cynamonu
Wszystkie składniki ciasta naleśnikowego dobrze wymieszać, odłożyć na 10 min.
Naleśnik smażyć na rozgrzanej patelni po ok 2 min z każdej strony.
Banany obrać ze skórki, przekroić wzdłuż i w połowie. Na patelni rozgrzać masło, dodać cukier i poczekać, aż się rozpuści. Dodać 2 łyżki likieru i cynamon. Wymieszać. Na patelnię z rozgrzanym karmelem wrzucić banany i smażyć je z każdej strony po około 1 minucie. Banany wyłożyć na naleśniki. Polać pozostałym na patelni sosem.
Chociaż uwielbiam wszystkie odmiany naleśników to moimi ulubionymi zdecydowanie są czekoladowe naleśniki z serkiem bananowym.
Do przygotowania ciasta potrzebujemy:
1/4 kostki masła
50 g czekolady gorzkiej
2 jajka
łyżka kakao
olejek waniliowy
pół szklanki cukru
szklanka mleka
1 i 1/2 szklanki mąki
1/2 szklanki wody gazowanej
W garnku na małym ogniu podgrzewamy masło, czekoladę, kakao, mleko i olejek waniliowy. Mieszamy aż do roztopienia się składników. Pozostawiamy do ostygnięcia. Do chłodnej czekoladowej masy wbijamy jajka i cukier i miksujemy. Dodajemy stopniowo przesianą mąkę i miksujemy o uzyskania gładkiej masy. Dolewamy wodę i mieszamy dokładnie łyżką. Z ciasta smażymy naleśniki.
Do przygotowania nadzienia potrzebujemy:
ok. 350 g sera białego
2 łyżki jogurtu naturalnego
2 banany
Składniki rozgniatamy widelcem i miksujemy. Nakładamy na placki naleśnikowe i zawijamy 🙂
Czasami dodaję jeszcze na masę pokrojone plasterki banana, truskawek lub dostępnych owoców sezonowych, ale z samą bananową masą też są przepyszne 🙂
A ja chciałabym się z Wami podzielić domowym przepisem na bliny z jabłkami mojej babci. Jak byłyśmy małe robiła nam je cały czas, a teraz to ja smażę je dla Niej 🙂
Składniki:
1/2 l mleka
2 jajka
2 szklanki mąki pszennej
1 łyżka cukru
1 łyżeczka cynamonu
1 szczypta soli
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 duże jabłka lub więcej jak kto woli 🙂
olej do smażenia
dżem/powidła/śmietana/cukier trzcinowy/syrop klonowy/cukier puder
Wszystkie składniki miksujemy mikserem. Dodajemy jabłka starte na tarce i mieszamy razem do uzyskania konsystencji gęstej śmietany
Smażymy na rozgrzanej patelni z małą ilością oleju
Smacznego 🙂
Przepis może banalny i prosty ale gwarantuję, że pulchniutkie i miękkie w środku bliny szybko znikną z talerzy 🙂
Pozdrawiam 🙂
Podobnie jak niektórzy tutaj mam obawy co do konkurencji i wyniosłości ich przepisów, ale co tam 🙂
Puszyste placki z jabłkami (najprostsze ale najlepsze):
1 szklanka mąki tortowej
3/4 szklanki mleka
2 jajka
2 łyżki oleju
szczypta soli
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 jabłka
cukier waniliowy wg uznania
cukier puder do posypania
białka z solą ubijamy na sztywną pianę. Mąkę przesiewamy, dodajemy proszek, żółtka, mleko i olej (ewentualnie cukier waniliowy)- miksujemy. Dodajemy pokrojone na cienkie plasterki jabłka. Mieszamy. Dodajemy pianę z białek i mieszamy łyżką. Smażymy na oleju na złoto. Odsączamy na ręczniku papierowym z nadmiaru tłuszczu. Posypujemy cukrem pudrem 🙂
(podana ilość to 12 placków).
Smacznego 🙂
Naleśniki delikatne i puszyste jak śnieg
4jajka
100ml kremówki
250 ml wody mineralnej
mąka 1,5szkl
olejek waniliowy
1 łyżka miodu
Ubić pianę z białek.
Połączyć żółtka, miód, śmietankę, wodę, olejek. Dodać mąkę i na końcu delikatnie pianę z białek
Smażyć cienkie naleśniki na dobrze nagrzanej patelini na niewielkiej ilości oleju kokosowego.
Podać z syropem klonowym lub ulubioną domową konfiturą.
Hej 🙂
Dziwne, ale jeszcze ze dwa lata temu nie przepadałam za naleśnikami, a teraz kocham 😀 Mój ulubiony przepis przedstawia się następująco:
0,5 szkl mąki pełnoziarnistej
0,5 szkl mąki kukurydzianej
0,5 szkl mąki ryżowej
1 szk wody gazowanej
0,5 szk maślanki lub gęstego jogurtu
szczypta soli
2 łyżki oliwy z oliwek/oleju rzepakowego
2 jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Suche składniki mieszam razem. Jajka – oddzielam żółtka od białek. Białka ubijam ze szczyptą soli na sztywną pianę, po czym powoli dodaję żółtka miksując masę na mniejszych obrotach. Do powstałej masy dodaję suche składniki mieszając wszystko delikatnie łyżką. Odstawiam na 15-20 min. Na rozgrzaną patelnie wykładam po łyżce masy – są to mikronaleśniki 😀
Masa – bardzo często podaję z robionym przez siebie z zakwasu jogurtem naturalnym i owocami.
Moje ulubione naleśniki to te z mąki orkiszowej. Zawierają zdecydowanie więcej błonnika pokarmowego niż te sporządzone ze zwykłej białej mąki, poza tym posiadają o wiele niższy Indeks Glikemiczny. Wykorzystując chudy ser i mleko ograniczacie spożycie tłuszczu ukrytego w produktach spożywczych. Natomiast zastosowanie zdrowszego zamiennika cukru jakim jest ksylitol (cukier brzozowy) spowoduje zmniejszenie spożycia kalorii pochodzących z substancji słodzących prawie o 40%. Ponadto cukier brzozowy posiada niższy IG niż cukier dlatego polecany jest osobom odchudzającym się jak również cukrzykom.
Do gotowych naleśników możecie dodać dowolne owoce sezonowe.
Smacznego 😉
Składniki:
Naleśniki:
Mąka orkiszowa- 1,5 szklanki (ok. 180g)
Mleko 1.5%- 1/2 szklanki (125ml)
Jajko- 1 całe i białko
Nadzienie twarogowe:
Ser twarogowy chudy- 1 kostka (250g)
Żółtko jaj- 1 sztuka
Ksylitol- 4 łyżeczki (28g)
Przepis:
1. Jaja ubić mikserem, w trakcie stopniowo dodawać mąkę i mleko. Odstawić na parę minut.
2. Ser wymieszać z żółtkiem i ksylitolem.
3. Naleśniki piec na rozgrzanej patelni teflonowej, nadziewać twarogiem.
Przepis na klasyczne racuszki:
1 szklanka mąki
1 szklanka kefiru
1 jajko
3-4 jabłka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta cynamonu
otarta skórka z cytryny
cukier puder do dekoracji
olej do smażenia
Przepis jest dziecinnie prosty – miksuję razem wymienione składniki. Do gotowej masy wrzucam pokrojone w kosteczkę jabłka. Rozgrzewam olej i nakładam na patelnię małe racuszki. Smażę po kilka minut z obu stron. Następnie odsączam racuszki na ręczniku papierowym i posypuję cukrem pudrem. Smacznego!
Witam,
Co piątek na podwieczorek z moją rodzinką zjadamy naleśniki robione przeze mnie.
A oto przepis;
CIASTO :
4 jajka,1/2 łyżeczki soli, 2 szklanki mąki pszennej , 2,5 szklanki mleka , 1 łyżeczka proszku do pieczenia i 1/4 szklanka oleju .
NADZIENIE:
Nutella i 6 bananów .
SPOSÓB PRZYRZĄDZENIA:
NALEŚNIKI:
Wszystkie składniki na naleśniki bardzo dokładnie ze sobą miksujemy.
Smażymy średniej wielkości naleśniki , odstawiamy w ciepłe miejsce.
NADZIENIE :
Banany kroimy w kostkę i odstawiamy do miski lub na talerz.
CAŁOŚĆ:
Naleśniku smarujemy nutellą i posypujemy bananami.
Smacznego!
Placuszki z płatków owsianych
Składniki:
•300 ml mleka,
•8 czubatych łyżek płatków owsianych,
•4 czubate łyżki mąki pszennej,
•2 łyżeczki proszku do pieczenia,
•4 jaja,
•80 g masła do smażenia.
•15 kropli stewii,
•wanilia,
•ewentualnie rodzynki namoczone godzinę wcześniej w ciepłej wodzie.
Albo zamiast stewii, wanilii i rodzynek dodać:
•szczyptę soli,
•posiekaną pietruszkę,
•posiekany szczypiorek.
1. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, dodać przyprawy, płatki owsiane i zamieszać.
Masło, mleko i jaja wymieszać razem.
2. Wlać do suchych składników, dodać rodzynki albo szczypiorek i pietruszkę i energicznie
wymieszać, tylko do połączenia składników.
3. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor.
Pikantne można podawać z sałatą, np. z pomidorami i serem feta, a na słodko z musem
jabłkowym albo sezonowymi owocami
Witam,
Ośmielam się wysłać moje zgłoszenie mimo tego, że „… za wysokie progi 😛 i konkurencja będzie tęga ”
Mój specyfik naleśnikowy, który zrobił wrażenie na imprezie , podany w doborowym towarzystwie chutney z rabarbaru 🙂 …….przedstawia się następująco:
GRYCZANO-KUKURYDZIANE NALEŚNIKI Z KAROBEM, NADZIANE SZPARAGAMI TRUFLOWYMI,OTULONE W PROSCIUTTO Z DODATKIEM SUSZONYCH POMIDORKÓW, MUŚNIĘTE IMBIREM I MIODEM Z MNISZKA LEKARSKIEGO 🙂
Na początek szykuję ciasto na naleśniki.
Składniki potrzebne to:
2 szklanki kaszy gryczanej nie palonej (należy ją zemleć w młynku do kawy) , około 20 łyżek mąki kukurydzianej, 2 jajka i 2 żółtka, około 2 szklanki wody mineralnej gazowanej, niecałe 2 szklanki mleka, 1,5 łyżeczki karobu ( w proszku), oliwa truflowa około 2 łyżeczki, szczypta soli himalajskiej zgniecionej w moździerzu.
olej do zwilżania patelni
Farsz:
40 dag sera białego półtłustego ( użyłam sera własnej roboty)
łyżka jogurtu naturalnego gęstego
garść umytych i oczyszczonych szparagów- wybrałam mniejsze, bo lepiej smakują ( przelałam je wrzątkiem )
1 słoiczek pomidorów suszonych w oliwie – kroje w paski
łyżeczka miodu z mniszka lekarskiego
kawałek imbiru
opakowanie szynki prosciutto
łyżeczka oliwy truflowej, sok z limonki
przyprawy: sól himalajska, pieprz różowy,świeże zioła- u mnie lubczyk
Z podanych składników miksuję ciasto naleśnikowe do momentu, gdy będzie gładkie i zacznie błyszczeć 🙂 Odstawiam do lodówki na kilkanaście minut.
W międzyczasie przekładam ser biały do miski, rozdrabniam go blenderem, dodaję jogurt , przyprawy,miód z mniszka, starty imbir- mieszam łyżką. Odstawiam do lodówki.
Kolejno smażę naleśniki na tradycyjnej patelni lekko je przyrumieniając.
Na koniec pozostaje już tylko dekoracja : na ostudzonego naleśnika nakładam po całości łyżkę serka, kładę plasterek prosciutto, nakładam po dwie szparagi , delikatnie skrapiam je oliwą truflową i sokiem z limonki, kładę paski pomidora, posypuję ziołami posiekanymi i zawijam w ruloniki. Na koniec kroję je po skosie i nakładam na talerze, dekoruję ziołami 🙂
Moje naleśniki podałam z chutney z rabarbaru,od mamuśki 🙂
Chutney rabarbarowe jest niesamowite, bo zawiera mix: czerwonej cebuli, żurawiny suszonej, goździków,gałki m, cynamonu, chilli,czosnku, imbiru i jabłka 🙂
Pozdrawiam 🙂
Zdjęcie zamieszczę pod postem konkursowym na FB 🙂