MASA MAKOWA DOMOWA

Masa makowa – domowa najlepsza. Makiełki, makowiec, rogaliki- to potrawy w których można ją wykorzystać. Może zrobimy też w tym roku kutię ?

Masa makowa może być różna. To co do niej dodamy zależy od naszych upodobań. My np. nie dodajemy do niej masła. Czasem robimy wersję prostą jak ta dzisiejsza a czasami w naszej masie jest bogactwo dodatków.

Składniki:

 • 200 g maku mielonego
 • 200 ml mleka
 • 100 ml migdałów w płatkach
 • 50 ml rodzynek
 • 50 ml żurawiny
 • 2 łyżki miodu pitnego
 • 1 łyżka miodu – ewentualnie do dosłodzenia

Od pewnego czasu w naszej kuchni nie mielimy już maku – kupujemy gotowy mak mielony. Pozwala to nam zaoszczędzić nie tylko czas spędzony w kuchni na gotowaniu, ale i nie mamy już do mycia maszynki 🙂 A teraz po tym krótkim wstępnie czemu mak mielony a nie cały zapraszam do przeczytania instrukcji – jak zrobić domową masę makową.

Mielony mak przepłukujemy i zalewamy zimnym mlekiem. Odstawiamy na około 30 minut. Również rodzynki moczymy – tyle że nie w mleku ale w miodzie pitnym.

Następnie namoczony mak podgrzewamy – przez około 10-15 minut. Patrzymy kiedy zmięknie-  nie bójcie się, że się przypali. W razie potrzeby możecie dolać do garnka 2 czy 3 łyżki wody lub mleka.

Do gorącego i miękkiego maku dokładamy namoczone rodzynki ( wraz z miodem w którym się moczyły ), żurawinę oraz płatki migdałów. Odstawiamy całość do przestudzenia maku. Jeśli jest potrzeba masę można dosłodzić miodem.

Tak przygotowaną domową masę makową przechowujemy w lodówce.

 

masa makowa domowa

Nasza domowa masa makowa

zBLOGowani.pl


Wigilia 2014

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

UWAGA - Nasz blog to niezły żarłoczek. Pomóż go nam nakarmić. Będzie miał pełny brzuszek jeśli zostawisz komentarz, udostępnisz wpis w Google+ albo po prostu klikniesz lubię to :) Cokolwiek zrobisz - dziękujemy :) 

Możesz zostawić komentarz, lub trackback from your own site.

2 komentarze to “MASA MAKOWA DOMOWA”

 1. zBLOGowani pisze:

  Serdecznie zachęcamy do dodania przepisu do akcji „Potrawy świąteczne” na zBLOGowanych. Gromadzimy tam wszystkie najciekawsze świąteczne potrawy.

 2. foodmania pisze:

  taka domowa masa makowa nie ma sobie równych!

Designed by Free Wordpress Themes and Sponsored by Curry and Spice